IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Tribute to Muhammad Ali

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ

Seria Ikony prezentowana przez Montegrappę, składa hołd ikonom kultury, niezależnie od dziedzin, których charakter i osiągnięcia przywiodły je do światowych nagród. Włoska manufaktura zapoczątkowała tę indywidualną serię pewną niezwykłą, a zarazem kontrowersyjną osobistością, która figuruje w widocznym miejscu na każdej liście najsilniejszych, najbardziej wpływowych osobowości XX wieku. Człowiekiem, który zrewolucjonizował boks na każdym poziomie jest nikt inny jak Muhammad Ali.


Jego talent, umiejętności oraz kariera wprowadziły monumentalne zmiany w sporcie i wpłynęły na sposób postrzegania jego osoby. Tak jest do dnia dzisiejszego.
Urodzony jako Cassius Clay w 1942 roku, młody Ali zdobył sześć tytułów Złotych Rękawic Kentucky. Dwa tytuły Złotych Rękawic na szczeblu krajowym. Tytuł mistrza krajowego, a w końcu w wieku 18 lat złoty medal w kategorii półciężkiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 roku w Rzymie.
Do osiemnastego roku życia jego rekord wyniósł 127 zwycięstw i tylko 5 przegranych walk.
Jako profesjonalny bokser Muhammad Ali zburzył stereotypy, a jego postawa i szybkość dały mu nietypową drogę do sławy w wadze ciężkiej. Z jego aparycją i niezrównanym wdziękiem w połączeniu z dowcipem i słowną zręcznością, która zainspirowała późniejsze pokolenie raperów, Muhammad Ali stworzył nie tylko godny pozazdroszczenia rekord ringu, ale stworzył także wizerunek heroicznej osobowości poza nim.
Ali jako jedyny pięściarz w historii boksu zawodowego został trzykrotnie uznany za pięściarza roku przez prestiżowy magazyn: „Ring Magazine”.
W 1990 roku został wprowadzony do International Boeing Hall of Fame.


W roku 1996 miał zaszczyt zapalić znicz olimpijski w Atlancie.
W 2001 roku reżyser Michael Mann zrealizował długo oczekiwany film biograficzny pt. Ali z Willem Smithem w roli głównej. Smith i Jon Voight byli nominowani do Nagród Akademii Filmowej, a sam film odniósł wielki sukces.
Jako znany bokser mający uznanie Muhammad Ali rozszerzył swe wpływy poza arenę sportową. Jego postawa przeciwko wojnie w Wietnamie, jego nawrócenie na Islam, jego życiowa postawa Muhammad Ali stał się kulturową potęgą przekraczającą granice sportu.


9 listopada 2005 roku otrzymał Medal Wolności: „Otto Hahn Peace Medal In Gold” przyznany przez Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Niemczech, a który otrzymał za wkład na rzecz ruchu praw człowieka.
Pod względem wpływu jego osobowości na XX wiek stał się ikoną najwyższej rangi.


Aby odzwierciedlić elementy różnorodnej, urozmaiconej kariery Muhammada Ali Montegrappa łączy kilka charakterystycznych detali w piórze Ikony „Tribute to Muhammad Ali”. Stalówka przedstawia charakterystyczną dla tego sportowca, zwycięską sylwetkę o uniesionych ramionach, tuż nad nazwą Ali. Połyskujący czarną żywicą uchwyt pomiędzy stalówką a korpusem pióra oraz sam korpus wykończony perłową żywicą z czarnym paskiem biegnącym równolegle do korpusu, zostały stworzone na wzór charakterystycznych spodenek mistrza boksu.

 

Aby osiągnąć pożądany czarno-biały efekt Montegrappa zastosowała najnowocześniejszy materiał o unikalnych właściwościach. Posiada on połowę wagi szkła o tej samej grubości, doskonałą jasność optyczną i właściwości transmisji światła. Posiada poza tym zdolność wytrzymywania ekstremalnych temperatur oraz znakomitą wytrzymałość na zginanie i lepszą odporność na uszkodzenia. Równie ważna jest emocjonalna przyjemność piszącego polegająca na przyjemności fizycznej, kontaktu z ciepłym w dotyku piórem.


Górę korpusu zdobią dwa okalające go czarne pasy przypominające górną część skarpetek Alego.
Klip ozdobiony charakterystyczną dla Montegrappy kuleczką przywołuje kształt szwu na jego rękawicach bokserskich. Układ skuwki charakteryzuje prędkość, podczas gdy top skuwki ma formę pierścienia z napisem „Word Championship”, wysadzanego diamentami.


Na koniec, skuwkę dekoruje podpisany na czarno autograf, a na topie widnieje wygrawerowany napis: „Ali The Greatest of All Time”.


Edycja limitowana: Icons „Tribute to Muhammad Ali” nawiązuje do życia pięściarza.


Pióro zamyka przepiękną klamrą jego karierę sportową, którą rozpoczął 29 października 1960 roku, pierwszą profesjonalną walką zawodową z Tunneyem Hunsakerem, a ostatnią, którą stoczył 11 grudnia 1981 roku z Trevorem Berbickiem.
Mimo zdiagnozowanej u niego choroby Parkinsona w 1984 roku, Ali do dziś jest traktowany i postrzegany , jako wyjątkowy człowiek i sportowiec.


Liczba 1942 jest rokiem jego urodzin
Liczba 61, to ilość stoczonych walk na ringu zawodowym, w tym 56 zwycięskich, a 37 przez nokaut.


Kierując się tymi liczbami Montegrappa stworzyła 1942 pióra wieczne i 1942 pióra kulkowe wykonanych z żywicy i sterlingowego srebra oraz 61 piór wiecznych i 56 piór kulkowych wykonanych ze złota.


Dostępna jest również ekskluzywna „nokautowa” edycja, ze złotymi wykończeniami, wysadzana diamentami na topie skuwki. Tylko 37 sztuk będzie wyprodukowanych i to klient zdecyduje, czy będzie to pióro wieczne, czy pióro kulkowe. Każda złota wersja będzie nosić numer zgodny z określonym przeciwnikiem i walką.  Każde pióro będzie miało grawer z nazwiskiem walczącego, jak również datę i miejsce wydarzenia.


Muhammad Ali podczas jednego z nielicznych wywiadów jakie w ostatni czasie udziela, tak podsumował, z charakterystyczną mieszanką skromności i chełpliwości, wkład do światowej kultury, które definiuje jego miejsce w edycji limitowanej „Ikony”: …Powiem, jak chciałbym być zapamiętany; jako czarny człowiek, który wygrał tytuł mistrza świata wagi ciężkiej, który był dowcipny i traktował wszystkich dobrze, jako człowiek, który nigdy nie patrzył z góry na tych, którzy go podziwiali, jako człowiek, który reprezentował wolność, sprawiedliwość i równość oraz chciałbym, żeby ludzie nie zapomnieli, jaki byłem ładny.