IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Pineider

 

 

Pierwsze manufaktury w Europie powstały w XIII w. głównie we Flandrii i we Włoszech. Były one związane głównie z przemysłem włókienniczym, który usadowił się w takich miastach jak: Brugia, Gandawa, Sienna i Florencja.

 

Wraz z postępującym rozwojem gospodarczym kontynentu europejskiego produkcja manufakturowa rozwijała się miedzy innymi o metalurgię, przemysł drzewno-papierniczy, drukarstwo, przemysł szklarski oraz artykuły codziennego użytku. Mimo agresywnego rozwoju przemysłu na świecie, manufaktury nie przeszły do historii. Ten system produkcji utrzymuje się w sektorze dóbr luksusowych takich jak: zegarmistrzostwo, jubilerstwo wyrób instrumentów piśmienniczych, produkcji unikatowych samochodów, mebli, czy wysokiej jakości krawiectwa przy renomowanych domach mody.

W manufakturach odbywa się także pewna część produkcji zwana "hi-tech". Znane manufaktury wyrabiające w niewielkich ilościach sprzęt do odtwarzania muzyki Hi-End, dla wielu melomanów to podstawowe źródło odsłuchu muzyki.

 

Historia manufaktury Pineider zaczyna się we Florencji na Pizza Della Signoria, placu który budowano od XII do XIV w. W roku 1774 Francis Pineider otworzył swój pierwszy sklep właśnie na placu Pizza Della Signoria. W tym czasie rozpoczął produkcję: artykułów biurowych, papieru, papeterii, kart i kopert. Wkrótce firma stała się sławna, a znak marki Pineider rozpoznawalny.

Oprócz sprzedaży wysokiej jakości papieru robionego ręcznie przez miejscowych rzemieślników, ale również przez rzemieślników z Francji i Holandii, rozpoczął wytwarzanie pierwszych piór wiecznych, teczek, oraz innych dodatków. Na przełomie XVIII i XIX w. jego sklepy znane były powszechnie. Jego wyroby znalazły tak znanych nabywców jak: poeta, dramaturg Lord Byron, poeta, dramaturg przedstawiciel angielskiego romantyzmu Percy B. Shelley, poetka Barrett Browning, włoski filozof i poeta Giacomo Leopardi, czy Charles Dickens, angielski powieściopisarz.

W drugiej połowie XIX w. następcy Pineidera podążając za tradycją twórcy marki rozwijali manufakturę i rozszerzając asortyment o produkcję fotografii i pocztówek. Ponieważ Florencja była ważnym miastem handlowym produkty Pineidera sprzedawały się coraz lepiej. Kolejnymi stałymi nabywcami stały się: ambasady, ministerstwa, biura handlowe i Królewska Rodzina Savoy. Sukces sklepu Pineidera był tak wielki, że w roku 1867 otworzony został drugi elegancki sklep przy Via Tornabuoni, również we Florencji. W 1871 zostaje otwarty sklep Pineidera w Rzymie.

 

W XX w. Pineider opatentowuje wieczne pióra i wprowadza produkty z cielęcej skóry. Pojawia się we wszystkich ważniejszych miastach na świecie. Do najwybitniejszych nazwisk, które stały się klientami Pineidera zaliczyć należy: Marię Callas, Liz Taylor, Henry'ego Forda, Marlene Dietrich, Rudolfa Nureyeva i Muchino Viscontiego. Firma Pineider to od samego początku była rodzinnym biznesem, a wszystkie produkty wytwarzane były i są wyłącznie na terenie Włoch.

 

Obecnie firma Pineider ma w swojej produkcyjnej ofercie również zegarki, które produkuje w kooperacji.