IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Pelikan

 

 

Kim był Carl Hornemann?

Urodził się 29 marca 1811 roku w Hanowerze. Jego ojciec wykwalifikowany grawer, był nauczycielem rysunku i prowadził w mieście sklep z farbami dla artystów. Jego brat był malarzem artystą. To oczywiście oznaczało, że Carl Hornemann od bardzo wczesnych lat interesował się wszystkim co miało związek z farbami i malowaniem artystycznym. W późniejszym czasie zaczął studiować chemię, czego konsekwencją było eksperymentowanie z farbami oraz ich produkcja w sklepie ojca. Do tego właśnie zajęcia odnosi się zaświadczenie lokalnego magistratu. Produkcję na większą skalę rozpoczęto w starym gospodarstwie rolnym w miejscowości Gross Munzel niedaleko Hanoweru.

Z tamtego okresu zachował się cennik z dnia 28 kwietnia 1838 roku, w którym pojawiają się adnotacje zarówno o farbach jak i atramentach.

To właśnie ta data uważana jest za datę powstania firmy.

 

Dnia 15 czerwca 1842 roku Carl Hornemann nabywa działkę za kwotę 2400 złotych talarów w Hanowerze, która obejmuje ogród o powierzchni 2500 metrów kwadratowych, dom oraz przybudówkę.

 

Hornemann sprzedaje produkowane farby podczas podróży służbowych do Austrii i Szwajcarii. W ówczesnych czasach największym powodzeniem na rynku cieszyły się farby francuskie i angielskie, ponieważ postrzegane były jako te o najwyższej jakości. Carl Hornemann postanowił wykorzystać to upodobanie i znakuje swoje farby barwami takimi jakie umieszczone były na angielskich oraz umieszcza na nich herb Księcia Walii - koronę z trzema piórami.
Dnia 14 grudnia 1863 roku Carl Hornemann zatrudnia chemika, którego mianuje zarządcą wytwórni. Jest nim Gunther Wagner, którego imieniem w późniejszym czasie zostanie nazwana firma.

Gunther Wagner urodził się 6 marca 1842 roku w Hamburgu i był synem doktora medycyny. Studiował on chemię w Hanowerze i Gottingen. Po ukończeniu studiów pracował w fabryce artykułów chemicznych doktora de Haena w Hanowerze. W tamtym okresie w firmie Hornemanna zatrudnionych było 6 mężczyzn i 8 kobiet.

 

1 lutego 1871 roku Carl Hornemann sprzedaje całą nieruchomośc Guntherowi Wagnerowi za kwotę 25000 talarów. Firma "Gunther Wagner", wykorzystuje dobrą sytuację gospodarczą Niemiec spowodowaną utworzeniem Drugiej Rzeszy do rozwoju swojej firmy.

W 1877 powstaje pierwsza fabryka poza granicami kraju. Oktawio Wagner, jeden z braci Gunthera Wagnera, po edukacji otwiera własny oddział produkcyjny w Eter. Miejscowość Eter znajdowała się na terenie Austrii, która wówczas obejmowała także Węgry, dzisiejsze Czechy, Słowację, Słowenię, Chorwację, Serbię i południowy Tyrol.

Zakład produkcyjny zostaje przeniesiony do Wiednia w 1879 r., ponieważ miasto to zapewnia doskonalsze połączenia kolejowe z innymi miastami, a co za tym idzie lepszy i szybszy kontakt z klientami.

Jakość produkowanych przez Wagnera farb jest w tym czasie tak wysoka, że decyduje się on umieścić na ich opakowaniach swoje nazwisko. Wpada też na genialny pomysł - że znakiem towarowym firmy zostanie pelikan z rodzinnego herbu. Zostaje zarejestrowany w 1878 roku i staje się jednocześnie jednym z najstarszych znaków towarowych w Niemczech.

 

W 1881 roku, w firmie pracuje 39 pracowników. W tym samym roku zatrudniony zostaje 21 letni sprzedawca z Essen, Fritz Beindorff. Reprezentując interesy Gunthera Wagnera podróżował on między innymi do Belgii, Austrii, Włoch, Rosji i na Wschód.

Katalog produktów w 1882 roku po raz pierwszy obejmuje farby wodne typu gwasz, a także farbki dla dzieci. Wprowadzenie tychże produktów poparte jest intensywną kampania reklamową.

W 1882 roku firma Pelikan rozpoczyna produkcję tuszy.

W 1887 roku Fritz Beindorff zostaje pełnomocnikiem firmy, a w 1888 roku żeni się ze starszą córką Wagnera i przejmuje zarządzanie sprzedażą i marketingiem w firmie. W 1890 roku zostaje wmurowany kamień węgielny pod następny budynek zakładów produkcyjnych oraz zostaje kupiona pierwsza maszyna parowa. Oferta produktów zostaje rozszerzona i obejmuje taż atrament oraz kalki do ręcznego kopiowania. W tym okresie wzrasta produkcja przyborów biurowych.
W 1895 roku Fritz Beidorff staje się wyłącznym właścicielem firmy, a oferta produktów po raz kolejny zostaje rozszerzona o poduszki do pieczątek , gumki do mazania i pineski.

 

Atrament "The Pelikan Ink 4001" wszedł na rynek w roku 1898, a jego atrakcyjności i wyjątkowego charakteru nadała nalepka na buteleczce nawiązująca do wyglądu ówczesnego banknotu 1000 marek.

W roku 1900 roku w firmie pracuje 38 pracowników umysłowych i 198 fizycznych. W 1901 roku firma uzyskuje po raz pierwszy obrót równy 1 miliona marek.
W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych Lewis Edison Waterman przedkłada podanie o ochronę patentową nad swoim wynalazkiem pióra wiecznego. Wywołuje to natychmiastową reakcję Gunthera Wagnera i rozpoczyna on produkcję atramentów do piór wiecznych.

W roku 1904 rusza produkcja taśm do maszyn do pisania oraz kredy do tablic szkolnych. W 1906 roku obrót firmy wynosi 2 miliony marek.

W 1913 roku obchodzona jest 75-ta rocznica istnienia firmy. Na tym etapie działalności zatrudnia ona 299 pracowników umysłowych i 758 pracowników fizycznych. Obrót firmy ponownie wzrasta do wysokości 4,4 miliona marek.
Podczas pierwszej wojny światowej 374 pracowników zostaje wezwanych do odbycia służby wojskowej, a 51 z nich z niej nie wraca.

W 1929 zostaje stworzone pierwsze pióro wieczne firmy Pelikan.

W 1932 roku rozpoczęto produkcję "Pelikana PLAKA" tuszu dekoracyjnego, dostępnego po dziś dzień.

 

Gunther Wagner otrzymuje wiele zaszczytnych tytułów: w 1907 roku zostaje mianowany senatorem miasta Hanower, w 1913 zostaje wybrany członkiem Rady ds. Handlu Księstwa Pruskiego, w 1927 zostaje wybrany na przewodniczącego Rady ds. Handlu w Hanowerze, a w 1930 przyznano mu tytuł honoris causa Politechniki w Hanowerze.

Powstają kolejne fabryki: w 1922 w Gdańsku, w 1924 roku w Milan i Budweis (Czechy), w 1925 roku w Barcelonie, w 1926 w Bukareszcie, a w 1931 w Sofii.

Oddziały powstały: w Londynie, Berlinie, Paryżu, Zurychu i Monachium. W 1921 w Hamburgu, rok później w Nowym Jorku i Dusseldorfie, w 1923 w Norymberdze, Frankfurcie,  Dreźnie i Wrocławiu, w 1925 w Essen, Amsterdamie i Kolonii oraz Lipsku.

Po wojnie działalność wznawiają oddziały w Nowym Jorku, Konigsbergu oraz Paryżu, Sztokholmie i Kopenhadze.

 

Na czym polegała wizja rozwoju firmy Fritza Beindorffa ilustruje nie tylko rozmach z jakim poszerzał on ofertę produktów oraz polityka ds. sprzedaży i marketingu, którą prowadził, ale także wykorzystanie przez niego reklamy.

W 1934 roku członkami firmy zostają także synowie Fritza Beindorffa.

Dnia 28 kwietnia 1938 roku, 100-ną rocznicę firmy "Gunther Wagner Pelikan Werke" obchodzi 3701 pracowników, a jej obrót w tym roku równy jest 19 milionów marek. Powstają kolejne zakłady produkcyjne oraz biura między innymi: w Buenos Aires, Rio de Janeiro, Santiago de Chile, Zagrzebie oraz w Warszawie i Budapeszcie.

Główna fabryka w Hanowerze nie ulega większym szkodom podczas drugiej wojny światowej. W 1944 roku doktor Gunther Beindorff, który przejmuje spadek po śmierci ojca, obejmuje zarządzanie firmą.

Pelikan poważnie przyczynił się do doskonałej sytuacji gospodarczej Niemiec, głównie dzięki produkcji instrumentów piśmienniczych, których oferta zostaje poszerzona w 1950 roku o nowy model pióra wiecznego - 400.

 

W 1963 roku firma zatrudnia 8000 pracowników, a wliczając spółki pokrewne Pelikan wykazuje obrót w wysokości 308 milionów marek.

W roku 1976 Jurgen Hansen zostaje mianowany dyrektorem naczelnym firmy. Wypracowuje on nową strategię mającą na celu zwiększenie zysków. Jego pomysł opiera się na redukcji kosztów wytwarzania poszczególnych produktów i jednocześnie zwiększenie obrotów poprzez nadanie im nowych zastosowań.

W 1978 roku firma Pelikan zostaje przekształcona w spółkę akcyjną. Wszelkie udziały nadal pozostają w rękach członków rodziny Beindorffów. 31 grudnia tego roku opublikowany zostaje skonsolidowany bilans dotyczący 39 spółek pokrewnych w Niemczech i za granicą. Bilans ten wyniósł 607,8 miliona marek, a kapitał inwestycyjny równy był 148 milionom marek.

 

Lata osiemdziesiąte to wielki kryzys w firmie Pelikan. Struktura oddziału w Hanowerze ulega zmianom. Dnia 28 kwietnia 1981 roku Jurgen Hansen rezygnuje ze stanowiska. Grupa firm przynosząca obrót równy 1 miliona marek podlega od tego momentu zarządowi dwóch dyrektorów wchodzących w skład komitetu wykonawczego. W tym roku obrotowym odnotowano stratę 268,2 milionów marek. 15 lutego 1982 roku doktor Kurt W. Hacel zostaje mianowany dyrektorem wykonawczym firmy i składa wniosek o wykupienie Pelikan Hanower. W maju kapitał akcyjny spółki Pelikan A.G zostaje zredukowany o współczynnik 10:1. W lipcu tego roku sąd uznaje wniosek o restrukturyzacje.

Rok 1982 to czas odrodzenia się pióra wiecznego Pelikan 400, które odniosło wyjątkowy sukces w latach 50-tych. To właśnie dzięki tym piórom z tej serii spółka Pelikan A.G. już w grudniu 1982 roku jest znowu na plusie.

 

Działania w ramach reorganizacji własności firmy, którą rozpoczęto w 1983 roku, zostają przyśpieszone w 1984. Wszystkie zagraniczne spółki należące do Pelikana zostają zintegrowane w ramach spółki Condorrpart. Udziały w recto - Papier G.m.b.H., Gimborn i Cosmolab zostają sprzedane osobom trzecim. 31 grudnia 1984 roku , portfel udziałów Pelikana A.G. z siedzibą w Hanowerze zostaje tak zredukowany , iż obejmuje on jedynie udziały w spółkach krajowych. Taki proces reorganizacji powoduje uzdrowienie sytuacji finansowej firmy w kolejnych latach. Condorpart ustanawia "The Pelikan Holding A.G." w Zug w Szwajcarii: 40% kapitału akcyjnego jest notowane na giełdzie. Dalsze działania reorganizacyjne, przenoszenie produkcji do różnych zakładów i sprzedaż zagraniczna powoduje kolejne straty, które firma nadrabia poprzez zmniejszenie oferty produktów i pozbycie się Pelikan Hardcopy G.m.b.H.

 

W 1996 roku zakres działalności firmy Pelikan obejmuje produkcję wysokiej jakości instrumentów piśmienniczych, przyborów szkolnych i biurowych, oraz szkolnych i biurowych przyborów do pisania. Dnia 1 października 1996 roku malezyjska spółka GOODACE SDN BHD przejmuje 70% udziałów w Ligapart A.G. należącej do Pelikan Holding A.G. i staje się nowym udziałowcem większościowym. GOODACE to firma specjalizująca się w produkcji przyborów biurowych, która już wiele lat wcześniej utrzymywała kontakty handlowe z Pelikanem. W kolejnych latach, całkowity obrót firmy Pelikan , wliczając obroty spółek pokrewnych, oscyluje w granicach 200 milionów franków szwajcarskich. Strategie stosowane w celu rozszerzenia oferty produktów ulegają ciągłym zmianom , a ogólna sytuacja finansowa jest stabilna. Sprzedaż na rynku krajowym stanowi 50% całkowitej sprzedaży.

 

Dnia 1 kwietnia 2003 roku zostaje zapisany nowy rozdział w historii firmy. Firma przeniosła się ze swojej wieloletniej siedziby do nowoczesnego biurowca przy Werftstrasse nr 9 w pobliżu przystani jachtowej.

 

Firma Pelikan została utworzona w XIX wieku - rozwinęła się w jedną z najlepiej prosperujących spółek na świecie. Jednak na przestrzeni XX wieku częściowo straciła tę wyjątkową światową pozycję. Jednak obecnie, na początku XXI wieku, kwestią oczywistą jest to, że Pelikan pragnie i zamierza dalej podążać za współczesnymi trendami i dostosowywać do nich swoją ofertę produktów.