IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

The Temple of Artemis

Powiększ
Powiększ
Powiększ

Mało co na przestrzeni dziejów fascynowało ludzkość w tym stopniu co historia Siedmiu Cudów Świata. Wokół wymienionych po raz pierwszych w II w. p.n.e. w epigramie Antyparosa z Sydonu imponujących budowli narosło wiele legend.


Świątynia Artemidy w Efezie była pierwszą świątynią zbudowaną z marmuru i jest uznawana za największą i najwspanialszą świątynię świata antycznego.
Została ona wzniesiona w 440 r. p.n.e. zaś jej budowa trwała 120 lat.
Jednym z największych wyzwań było dla budowniczych bagniste podłoże, które zostało zabezpieczone węglem drzewnym. Fundament wykonany ze skały stanowił podstawę szerokości na 51 i długiej na 105 metrów świątyni. Stropy i konstrukcja dachu zostały wykonane z drewna cedrowego, zaś drzwi do najświętszej części świątyni z drewna cyprysowego zdobionego złotem. 36 z 127 kolumn było ozdobione wielkimi freskami z aktami greckich bogów i bohaterów.
Dzika, niezależna, nacechowana wzniosłą mocą i pięknem – w taki sposób jest w mitologii greckiej przedstawiana Artemida, bogini płodności, łowów, wojny. Jako córka Zeusa i bliźniacza siostra Apolla jest zaliczana do dwunastu wielkich bóstw olimpijskich.
Atemida była nieubłaganą boginią, która nie tylko dawała życie, lecz również je zabierała.
Ku jej czci i by ją przebłagać, Krezus, król Lidii, kazał wznieść świątynię w Efezie. We wnętrzu świątyni znajdował się posąg Artemidy wysokości ponad 2 metry wykonany z drewna, winorośli zdobionego srebrem i złotem.
Po pożarze świątyni w 356 r. p.n.e. mieszkańcy Efezu odnaleźli posąg wśród zgliszcz w niemal nienaruszonym stanie. Uznali to za znak boski i postanowili wznieść w tym samym miejscu jeszcze piękniejszą i bardziej imponującą świątynię.
Architekt Cheirokrates z Efezu podjął się odbudowy świątyni i w ten sposób stworzył religijne i handlowe centrum Grecji.
Pomimo zniszczeń na przestrzeni tysiącleci, fascynacja świątynią Artemidy do dnia dzisiejszego sprawadza do Efezu podróżnych i archeologów.


Nowe pióro firmy Pelikan – „Świątynia Artemidy” z edycji „Siedem cudów Świata” jest poświęcone temu jedynemu w swym rodzaju mistrzowskiemu dziełu architektury i przypomina również osiągnięcie techniczne tej ważnej epoki.
Budowniczowie wciąż jeszcze podziwiają architekturę mauzoleum w Halikarnasie.
Artystów i historyków inspiruje Kolos Rodyjski , jedyny w swej wzniosłości i wielkości. Jako pierwsza latarnia morska zapisała się w historii żeglarstwa wysoka na 140 metrów, latarnia morska w Aleksandrii zaś jedynym z Siedmiu Cudów Świata zachowanym do chwili obecnej są Piramidy w Gizie.
Jednak również Wiszące Ogrody Semiramidy, jako oaza na pustyni podarowane przez króla Nabuchodonozora żonie lub posąg Zeusa w szacie ze złota – wszystko to, to działa sztuki wykonane w żmudnej pracy przez najlepszych rzemieślników. Na przestrzeni wieków Siedem Cudów Świata stało się nieporównywalnym symbolem fascynującego rzemiosła, sztuki, który chce uhonorować firma Pelikan.


Posiadacz tego cennego pióra ma w dłoni nie tylko mistrzowski wyrób tradycyjnej sztuki piśmienniczej niemieckiej firmy Pelikan, lecz zapewnia sobie na zawsze coś szczególnego.
Edycja limitowana jest prezentowana w artystycznie odlanym etui wzorowanym na portalu świątyni Artemidy.

Wygląd pióra jest niepowtarzalny i ciężki zarazem, a zwieńczeniem tego kolosa jest stalówka z 18 karatowego złota.