IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Zivago

Powiększ
Powiększ

Borys Pasternak: pisarz, poeta, który w roku 1958 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla za powieść "Doktor Żywago". Zmuszony przez władze komunistyczne do odmówienia jej przyjęcia, stał się osobą non grata, o poglądach antyradzieckich.
Powieść "Doktor Żywago" ukazuje procesy charakterystyczne dla wszystkich powstań rewolucyjnych. Przelew krwi, przemoc, demoralizacja, to w czasie zawieruchy wojennej, codzienność. Akcja powieści prowadzi czytelnika w rewolucyjny żywioł, w którym znalazł się wbrew własnej woli główny bohater i jego rodzina.
Czas rewolucji staje się sprzymierzeńcem spekulantów i kombinatorów. Ludzie stają się nieufni i wrogo nastawieni, a początkowy entuzjazm zaczyna się rozwarstwiać.
W powieści Pasternak ukazuje jak duch rewolucji przekształca się. Ideały wynikające z dążenia do dobra i sprawiedliwości stają się zaczątkiem zła, nienawiści i nierówności tworząc nową rzeczywistość, pochłaniającą istnienia, niszczącą indywidualności i humanistyczny wymiar egzystencji człowieka.


Szwajcarska firma Caran d'Ache oddając hołd pisarzowi i jego powieści "Doktor Żywago" stworzyła pióro limitowane, które powstało na bazie modelu Leman.
W tym piórze słowem kluczem jest łączenie przeszłości z teraźniejszością. Gwiazdki umieszczone na skuwce przenoszą nas w śnieżną syberyjską krainę. Chińska laka, którą wykorzystano do wykonania korpusu pióra to materiał, który posiada wiekową tradycję. Autograf pisarza, który znalazł swoje miejsce na korpusie pióra, przypomina nam wielkość autora książki. Cała kompozycja, czyli połączenie lśniącej czerni ze złotem i białymi gwiazdami nadaje pióru, niepowtarzalny charakter tamtych czasów.
Teraźniejszość reprezentuje w tym wypadku, perfekcyjne wykonanie wszystkich szczegółów pióra, złota stalówka wykonana z 18 karatowego złota i unikatowość tego instrumentu piśmienniczego.


Kolekcja limitowana pióra została ograniczona do 1958 sztuk.
Liczba 1958 w tym wypadku dotyczy roku, w którym Borys Pasternak otrzymał literacką Nagrodę Nobla.