IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Graf von Faber-Castel - Pen of the Year 2012

Powiększ

W roku 2012 ukazało się ostatnie pióro z serii: „Pen of the Year”.
Pióro Roku 2012 łączy w sobie dwa materiały stanowiące harmonijne zestawienie – drewna dębu, symbolu długowieczności i złota – symbolizującego bogactwo i władzę.
Żadne inne drewno nie uosabia tak tajemniczego piękna jak dąb. Potrzeba wiele czasu, aby powstało to niezwykle pożądane i drogocenne drewno. Jego proces kształtowania zaczyna się na bagnach i mokradłach i trwa kilka tysięcy lat. Jego głębokie i często sękate struktury nadają mu wygląd dryfującego drewna wyrzuconego przez morze. Odkrycie każdego uformowanego kawałka drewna dębu ukrytego wśród mokradeł jest nierzadko dziełem przypadku.
Złoto fascynowało ludzkość od tysięcy lat. Na początku ery nowożytnej stanowiło jeden z kluczowych sił napędowych podróży wielkich odkrywców.


Fascynujące połączenie cennego drewna i metalu szlachetnego zastosowano w kolekcji - Pióro Roku 2012. Głęboka porowata struktura drewna dębu, idealnie harmonizuje się ze złotem.
Precyzja i artystyczna wirtuozeria są niezbędne, aby listek złota idealnie nałożyć na porowatą strukturę kawałka drewna tworzącego korpus pióra. Praca wymaga największej  dokładności i niesłychanej precyzji. Listki złota są nakładane ręcznie, przy pomocy cienkich pędzelków z włosia wiewiórki, a praca wymaga wielkiej cierpliwości.
Prastara technika pamięta czasy starożytnego Egiptu i jest stosowana po dziś dzień, przez wąskie grono artystów rzemieślników. Jednym z nich jest konserwator sztuki i specjalista od malowideł sakralnych Ernst D. Feldmann, który poświęcił wiele lat badaniom starożytnych weneckich technik złocenia.
Dla Pióra Roku 2012 zdecydował zastosować warstwy 24 karatowego złota nakładane z niezwykłą starannością na dębowy korpus. Całość została osadzona w żywicy, która podkreśla unikalną strukturę kawałka drewna pokrytego olśniewającą warstwą złota, dając jednocześnie gładkie wykończenie bryły korpusu.
Zestawienie listków złota i drewna dębu nadaje kolekcji Pióro Roku 2012 wyjątkowego i wysmakowanego wyrazu. Pióro wieńczy pasowana ręcznie stalówka z 18 karatowego złota. Specjalna nasadka chroni pokrętło tłoka. Mechanizm tłoczkowy jak pozostałe metalowe elementy pióra, zostały pokryte warstwą 24 karatowego złota. W zwieńczeniu skuwki został osadzony rzadki kamień jakim jest cytryn o pięknym szlifie i subtelnej cytrynowej barwie.


Wszystkie pióra tworzące kolekcję są indywidualnie numerowane i prezentowane w ekskluzywnej drewnianej kasecie. Do pióra został dołączony certyfikat podpisany przez samego Ernsta D. Feldmana, potwierdzający autentyczność 24 karatowego złocenia wykonanego na 1700 letnim kawałku dębu.


Kolekcja numerowana przewidywana jest do 1500 egzemplarzy piór wiecznych.