IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Graf von Faber-Castel - Pen of the Year 2004

Powiększ
Powiększ

Powiększ

Pen of The Year 2004 to jeden z najtrudniejszych projektów, których podjęła się firma Graf von Faber-Castell. Po oszałamiającym sukcesie Pióra Roku 2003, w kolejnym roku firma połączyła dekoracyjny bursztyn z metalem szlachetnym. Pióro powstało przy współpracy Głównego Konserwatora odpowiedzialnego za rekonstrukcję Bursztynowej Sali w Pałacu Katarzyny w St. Petersburgu – Borysa Igdalowa.


Ze względu na swoje szczególne walory oraz przypisywaną magiczną moc, bursztyn od dawnych czasów był jednym z bardzo kosztownych materiałów dekoracyjnych. Starożytni Grecy wierzyli, że bursztyn to zastygły wschód słońca. Rzymianie natomiast uznawali go za łzę bogów.
Jako naturalny kamień, bursztyn posiada różne kształty oraz kolory z typowymi żółtymi odcieniami brązu i złota. Swym pięknem, kolorem oraz głębią odcieni zainspirował już wielu jubilerów i rzemieślników.


Firma Graf von Faber-Castell kreując Pióro Roku 2004 rozpoczęła współpracę z rosyjskim mistrzem w dziedzinie bursztynu, Borysem Igdalowem.
Od ponad dwudziestu lat nadzoruje on prace nad rekonstrukcją i renowacją najbardziej znanej komnaty w Rosji – Komnaty Bursztynowej.
Rezultatem tego projektu jest małe dzieło sztuki wśród instrumentów piśmienniczych, w niepowtarzalnych egzemplarzach , tak jak niepowtarzalny jest każdy bursztyn.
Przy projektowaniu Pióra Roku 2004 główny nacisk położono na kolor oraz światło bursztynu, z którego powstały małe cylindry stanowiące korpus pióra. Cylindry oddzielone są od siebie małymi platerowanymi platyną obrączkami. Z tego też materiału powstał uchwyt i skuwka. Bursztyn pojawia się także w pierścieniu wieńczącym tłok pióra.
Stalówka wykonana została z dwukolorowego złota 18 karatowego i dostępna jest w grubościach F i M.


Pióro mieści się w czarnym lakierowanym pudełku ozdobionym kroplą bursztynu.
W pudełku znajduje się również certyfikat Borysa Igdalowa z gwarancją potwierdzającą iż prace nadzorowała pracownia Mistrza.
W tym konkretnym przypadku mimo ogromnych trudności technicznych związanych z pękającym i kruszącym się bursztynem podczas prac montażowych, trudno o chłodny obiektywizm. Pióro jest w każdym szczególe obezwładniające. Emocje dosłownie wylewają się z pod palców. Nie mam pojęcia jak producentowi udała się ta sztuka , ale fakt pozostanie faktem, uzyskano zgoła doskonałe połączenie plastyczności ze szczegółowością.

 

Jedną z najbardziej znanych postaci ówczesnego świata, która posługuje się tym piórem na co dzień, jest Papież Benedykt XVI.