IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Graf von Faber-Castel - Pen of the Year 2006

Powiększ

Pióro Roku 2006 ukazało się pod nazwą: „Kieł Mamuta”.
Dzięki obserwacjom prowadzonym przez satelity od początku lat osiemdziesiątych, naukowcy zajmujący się obserwacją i zmianami białej czapy pokrywającej okolice bieguna północnego stwierdzają, że od ponad czterdziestu lat zasięg lodu morskiego w Arktyce się systematycznie zmniejsza.
Globalne ocieplenie stało się sprzymierzeńcem dla wykopalisk archeologicznych.
Ten rejon świata nawiedziła odwilż, która ułatwia dokonywanie kolejnych cennych odkryć, w tym zamarzniętych zwierząt prehistorycznych.


W celu pozyskania kolejnego wyjątkowego materiału, który miał posłużyć firmie Graf von Faber-Castell do wykonania: Pen of The Year 2006, zorganizowana została ekspedycja poszukiwawcza, która udała się na wybrzeże oceanu Arktycznego.
Na Syberii odnajdywano już wcześniej liczne pozostałości Mamutów, przede wszystkim: kości i ciosy, ale czasem znajdywane są kompletne ciała zwierząt jak to miało miejsce w 1901 roku, nad brzegiem rzeki Bieriozowski. Inny w pełni zachowany mamut został odnaleziony w 2007 roku na półwyspie Jamajskim.
Wyprawa zorganizowana przez Graf von Faber-Castell zakończyła się pełnym sukcesem, a odkryty kieł mamuta został przewieziony do Niemiec i poddany długoletniemu i powolnemu nasączaniu w roztworach, a później osuszaniu, które trwało ponad pięć lat.
Efektem tych prac jest pióro, które mnie intryguje i zachwyca jednocześnie.


Pióro jest czwartym z serii. Każde poprzednie było oryginalne. Kolory, a także faktura zastosowanych materiałów każdego roku jest diametralnie inna. Wszystkie Pióra Roku mają przesłanie i tym samym są bardzo wymowne. Wszystkie są surowe z jednej strony i surowo lśniące z drugiej i wszystkie posiadają szeroki wachlarz emocji.
Najlepszym przykładem na potwierdzenie tych słów jest: Pen of the Year 2006.
Kształt i kolorystyczny melanż przypomina na pierwszy rzut oka klawiaturę fortepianu.
Jego powierzchnia zewnętrzna, która została spolerowana, ukazuje typową strukturę mamuciej kości.
Zawartych w niej wzorów nie ujrzymy na żadnym innym materiale.

Pióro jest surowe, a zarazem piękne w swej prostocie.