IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Graf von Faber-Castel - Pen of the Year 2008

Powiększ

Idea Pióra Roku 2008 została zaczerpnięta z parkietu prywatnego salonu „pokoju do rysowania” w zamku Faber-Castell, obecnie liczącego sobie ponad 100 lat, a wykonanego z cennego indyjskiego drzewa o lśniącym cytrynowym odcieniu – znanego również jako drzewo cytrynowe.


Kunsztownie wykonane przez artystę, projektanta i architekta Bruno Paul’a, któremu niewielu jest wstanie dorównać w klasie, elegancji i nowoczesności projektów. Jednym z jego znanych uczniów był Mies van der Rohe, natomiast projektant mody Karl Lagerfeld z podziwem i uznaniem wyraża się o jego pracy.
Wpływy nurtów artystycznych sprawiły, iż również postępowi artyści zwrócili się w kierunku poszukiwania bardziej abstrakcyjnych form wyrazu. Jednym z przykładów jest wzór w jodełkę, którego naturalne inspiracje i geometryczny układ linii oraz kątów nadaje wyjątkowo piękny wygląd. Wykorzystywany głównie we wzornictwie ekskluzywnej odzieży oraz wysokiej jakości parkietów stał się również częścią umeblowania głównie biurka Ottilie von Faber’s. Właśnie te elementy stały się inspiracją powstania filigranowej obudowy Pióra Roku 2008. Wzór jodełki kunsztownie wykonany w indyjskim drzewie cytrynowym – efektowny parkiet pokrywający cylindryczny korpus pióra. Uzyskano w ten sposób fascynujący efekt. Przy najmniejszym ruchu pióra lub jego obrocie, każdy element miniaturowego parkietu błyszczy indywidualnie odbijając światło.
Om bardziej wyszukana i kreatywna idea, tym więcej uczucia wkłada się w jej realizację.


Dokładnie 84 ręcznie wykonane, miniaturowe prostokąty tworzą delikatny wzór jodełki pokrywający korpus pióra wiecznego. Żaden z dwóch przyrównywanych segmentów nie jest do siebie podobny: każdy prostokąt jest indywidualnie dopasowany do sąsiadujących elementów w taki sposób, aby tworzyć idealnie spójną całość. Aby wzmocnić te połączenia całość jest polerowana, a następnie lakierowana w celu zabezpieczenia przed wpływem czasu. W ten sposób powstał najmniejszy, a zarazem idealny parkiet na świecie, ukryty w korpusie pióra wiecznego.
Stworzone z niezwykłą precyzją pióro Pen of the Year 2008 łączy w sobie elegancki wygląd, niepowtarzalną przyjemność w dotyku oraz najwyższą jakość pisania.
Współgranie ze sobą ciepłych elementów wykonanych z mieniącego się wieloma tonami drzewa cytrynowego oraz chłodnych metalowych partii pokrytych platyną, tworzą niesamowitą kompozycję.
Całość dzieła  wieńczy fasada z kamienia szlachetnego w kolorze cytrynowym, umieszczona  na zakończeniu skuwki.
Jak we wszystkich poprzednich Piórach Roku, całości dopełnia ogromna złota stalówka.

 

Pióro waży 70 gram, a jego całkowita długość to 137 mm.
Produkcja tego pióra trwała do 31 grudnia 2008.