IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Waterman

 

 

Amerykańska marka Waterman jest jednym z najbardziej znanych producentów luksusowych artykułów piśmienniczych na świecie. Założona została w roku 1884 w Nowym Jorku.

 

Wszystkie możliwe źródła przytaczają historię jak to Lewis Waterman agent ubezpieczeniowy z Nowego Jorku przygotowując się do podpisania jednego ze swoich największych kontraktów, zakupił eleganckie ale maczane pióro wieczne, które niestety zawiodło. Kiedy dochodzi do podpisania dokumentu, atrament wycieka i niszczy dokument. Nie dochodzi do podpisania i realizacji kontraktu.

Nie chcąc nigdy więcej cierpieć takiego upokorzenia, Waterman zajął się wytwarzaniem piór wiecznych w warsztacie swojego brata. Zastosował jako pierwszy w piórze wiecznym system kapilarny, który obecnie jest stosowany we wszystkich piórach i który pozwala na równomierny przepływ atramentu. Dzięki temu wynalazkowi pierwsze pióro które zaprojektował Lewis Waterman, o nazwie "Regular" stało się podwaliną do wzrostu liczby sprzedaży, a tym samym do masowej produkcji.

Pióro to zostało opatentowane w roku 1884.

W 1901 roku umiera założyciel firmy Lewis Waterman, a jego firma nadal się rozwija zaskakując świat wieloma innowacjami związanymi z produkcją piór wiecznych.

W roku 1904 zaprojektowano pierwsze pióro z klipsem.

W 1953 roku firma wprowadziła plastikowy nabój z atramentem.

 

Od 2000 roku Waterman S.A jest własnością amerykańskiej grupy kapitałowej Newell Rubbermaid, a dokładniej koncernu Sanford, w którym znajduje się również marka Parker, niedawny konkurent Watermana.

 

Obecnie fabryka piór wiecznych Watermana zlokalizowana jest we Francji w pobliżu miasta Nantes.