IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Cross

 

 

Historia pisania i związane z nią instrumenty piśmiennicze wykorzystywane przez człowieka od wieków rejestrują informacje o losach naszej cywilizacji. Przyrząd jakim jest pióro przedstawia kolejne kroki w nauce i rozwoju intelektualnym ludzkości, dając obraz tradycji, religii, rządów, narodowości i indywidualności.


Richard Cross był jednym z najaktywniejszych uczestników historii piśmiennictwa. Łącząc pomysłowość, praktyczność, nowoczesność z pięknem jakie umożliwia manufaktura jubilerska stworzył dzieła szczycące się ponad 150 – letnim uznaniem.


Powróćmy jednak do roku 1840, kiedy to Richard Cross z zawodu rzemieślnik z zamiłowania wynalazca wraz z rodziną opuszcza Birmingham w Wielkiej Brytanii, aby na stałe zamieszkać w Lincoln w Rohde Island w USA. Ucieczka przed kryzysem z dotychczasowej kolebki złotników i jubilerów do nowej, ekonomicznie silniejszej Ameryki przywraca szansę na dalsze godne życie, co w szybkim tempie zostaje wykorzystane przez rodzinę państwa Cross.
Jest rok 1846. Richard Cross z coraz większym sukcesem sprzedaje swoje produkty we własnym warsztacie w Lincoln w Rohde Island. Ogromne zainteresowanie wykonywanymi na zamówienie przyborami piśmienniczymi skutkuje w oficjalnym otwarciu nowej firmy pod nazwą Cross Pencil Company. Ogromny wzrost obrotów, coraz większe zainteresowanie ręcznie wykonywanymi ołówkami, nie powstrzymuje jednak Richarda przed kolejnymi wynalazkami, które na zawsze zapiszą się w historii piśmiennictwa.
Rok 1870 przynosi jeden z pierwszych przełomów na rynku światowym. Wówczas też wynaleziony prekursor współczesnego długopisu stylograf Crossa, który radykalnie zmienia bieg historii artykułów piśmienniczych. To zwiastun przyszłości, nowoczesności oraz początków przyrządu z własnym zbiornikiem atramentowym.
Pióro gęsie, ołówek zostaje odsunięty na dalszy plan, a jego miejsce na stałe zajmuje nowy produkt. W roku 1876 stylograf staje się oficjalnym narzędziem wykorzystywanym przez US Mail. W międzyczasie w 1872 roku do sukcesów ojca dołączają Henry i Alonzo Townsend Cross. Niestety nie na długo. Po zaledwie rocznym funkcjonowaniu firmy Richard Cross & Sons z powodu śmierci Henrego. Nazwa zostaje ponownie zmieniona na Richard Cross & Son. Kolejne lata działalności całkowicie angażują ojca i syna w dalszy rozwój firmy.
Zamiłowanie Alonzo Crossa do tworzenia, odziedziczonego po ojcu bardzo szybko uwidacznia się w wynalazkach, jakie wychodzą spod jego ręki.
To właśnie dzięki niemu powstaje pierwsze auto napędzane parą.


Produkty marki zyskują coraz większy rozgłos. Do 1879 roku firma posiada już 21 oficjalnie opatentowanych wynalazków. W roku 1880 jedyny syn Richard Cross przejmuje zarządzanie firmą oraz stopniowo, aczkolwiek z wielkim sukcesem, wprowadza artykuły piśmiennicze marki Cross na rynek europejski.
1915 rok to kolejne narodziny firmy, która ponownie zmienia nazwę właściciela. Twórca sukcesu przekazuje rodzinny skarb swojemu najlepszemu sprzedawcy Walterowi R.Boss. Firma zmienia nazwę na A.T. Cross Company.
A.T.Cross Company to jeden z największych międzynarodowych producentów akcesoriów piśmienniczych oraz różnego rodzaju akcesoriów na biurko.


Najbardziej znane współczesne linie modeli to: ATX, Classic Century, Century II oraz Townsend.

 

 

Wykorzystano artykuł Darii Kostery z czasopisma Top Class.