IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Sheaffer

 

 

Gabaryty firmy niewielkie. Przestrzeń sklepu jubilerskiego skromna. Salon nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast na zapleczu powstaje innowacyjny najpierw pomysł, a później projekt napełniania atramentem pióra wiecznego. Ów wynalazca postanawia zainwestować wszystkie swoje oszczędności, by wdrożyć do produkcji system dźwigni, który w przyszłości stanie się krokiem milowym w rozwoju piśmiennictwa.

 

W roku 1913 Walter A. Sheaffer zaczyna skromnie zaledwie z siedmioma pracownikami, by przebyć drogę do największego rozkwitu firmy w latach 50- tych, kiedy to zatrudnia 1000 ludzi.

 

Walter A. Sheaffer zaliczany jest do grona "Wielkiej Piątki" najznakomitszych amerykańskich producentów artykułów piśmienniczych. Wśród tych najznamienitszych wynalazców, projektantów i producentów oprócz Waltera A. Sheafera zalicza się: A. T. Crossa - najstarszego producenta artykułów piśmienniczych w Stanach Zjednoczonych, Roy'a Conklina, Lewisa Edisona Watermana i George'a Stafforda Parkera.

Innowacyjna wizja i pionierskie podejście Waltera A. Sheaffera dały początek między innymi takim wynalazkom jak atrament Skrip, mechanizm napełniania piór Touchdown, czy najbardziej rozpoznawalna stalówka zintegrowana, która stała się inspiracją do stworzenia takich kolekcji piór jak: Legacy, czy Valor.

 

W roku 1997 firma Sheaffer została przejęta przez BIC, francuskiego giganta produkującego długopisy jednorazowe. Miłośnicy Sheaffera mogli mieć powody do obaw, że firma przepadnie. Z początku wydawało się, że francuzi są zainteresowani zachowaniem Sheaffera na rynku dóbr luksusowych. BIC jednak zamknął produkcję w Fort Madison w roku 2006.

 

Smutne jest, że kończy się pewna era wielkości tej znakomitej, z ogromnymi tradycjami firmy produkującej artykuły piśmiennicze.

 

Dziś Sheaffer zatrudnia 150 pracowników, co pokazuje skalę zmarginalizowania firmy. To wielka strata kiedy usiłuje się pozbawić firmę tożsamości. Takie zmiany sprawiają, że wiele z historii po prostu umyka.

 

Biała kropka symbol Sheaffera, nadal jest elementem identyfikującym producenta i nadal przypomina nam, że przybory tej marki posiadają niezrównany styl i jakość.