IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Lamy

 

 

W roku 1930 C. Josef Lamy założył Orthos Fountain Pen Factory. Siedziba firmy znajdowała się w Heidelbergu.
W 1948 roku Orthos Fountain Pen Faktory została przekształcona w C. Josef Lamy Gmbh.
W 1952 roku pióro wieczne LAMY 27 charakteryzuje i określa narodziny marki instrumentów piśmienniczych Lamy i osiąga punkt zwrotny na rynku dzięki nowoczesnemu i opływowemu designowi , oraz innowacyjnej technologii - Tintomatic.
W 1957 C. Josef Lamy GmbH przenosi się do obecnej lokalizacji w Heidelberg-Wieblingen. Dr. Manfred Lamy w wieku 26 lat przyłącza się do firmy jako szef marketingu.
W 1966 roku dochodzi do spotkania Dr. Manfreda Lamy i Gerda A.Mullera młodego wtedy projektanta, a owocem tej współpracy rodzi się nowy charakterystyczny styl i design marki. Od tego momentu Bauhaus staje się nieodłącznym elementem filozofii marki.
W roku 1988 firma Lamy została po raz pierwszy doceniona i nagrodzona za zaangażowanie w polu design, kiedy to Commission of the European Communities przyznała firmie European Design Prize.
W 2003 roku Richard Saper zaprojektował najbardziej innowacyjny, a zarazem kontrowersyjny produkt marki Lamy dialog 1. Dla jednych arcydzieło designerskie, dla innych model nie do przyjęcia.
W 2006 roku firma C. Josef Lamy GmbH została wybrana jako jedno z 365 przedsiębiorstw niemieckich innowatorów. Dwa lata później Dr. Manfred Lamy został nagrodzony Design Award of the Federal Republic of Germany za dorobek życia. Po 44 latach szef firmy Dr. Manfred Lamy przeszedł na emeryturę w wieku 70 lat.


Doskonałość materiałów, nowoczesna technologia produkcji, ergonomia oraz łatwość posługiwania się przyborem piśmiennym są dla projektantów Lamy najistotniejsze.
Firma zatrudnia 370 osób, w tym 2/3 tej liczby pracuje w produkcji. Finalny produkt Lamy jest wykonany w 100% na terenie Niemiec. 97% fabryk firmy znajduje się w Heidelbergu. Firma rocznie produkuje 7 mln instrumentów piśmienniczych osiągając pułap obrotów rocznych 50 mln Euro. Lamy otrzymała ponad 100 międzynarodowych nagród designerskich.


Najważniejsi designerzy marki to:

Gerd A. Muller - z jego purystycznym podejściem do design wywołanym wpływem szkoły artystycznej Bauhaus, projektant w roku 1960 roku zdefiniował czysty, funkcjonalny design firmy Lamy.

Prof. Bernt Spiegel - ten psycholog i badacz nauk o zachowaniu jest uważany nie tylko za twórcę psychologii rynku w Niemczech. Również jego naukowe zrozumienie design pomogło mu osiągnąć sukces i wykreować wiele produktów marki skierowanych do konkretnych grup odbiorców.

Wolfgang Fabian - designer pracujący również dla Soehne i Ideal Standard. Projektując dla Lamy potwierdził swój talent upowszechniając wyrafinowany design.

Andreas Haug - od roku 1984 wiceprezes frogdesign. Od tego czasu jako projektant otrzymał wiele nagród za swoją pracę. Jego klientami są inne znane na międzynarodowym rynku marki, jak np. Loewe i Hansgrohe.

Richard Sapper - legenda design. Jego spektakularne projekty dla: Alessi, Artemide i IBM i innych firm często łączą niemiecką funkcjonalność ze śródziemnomorską wytwornością.

Cannes Wettstein - szwajcarski designer rozwijający idee awangardy w projektowaniu mebli Cassino i wizerunku firmy Zeiss, wystroju wnętrz Hyatt, oraz architekturze.

Franco Clivio - szwajcarski projektant, który współpracuje z takimi firmami jak: Gardena i Erco, które czerpią korzyści z jego kreatywności i wiedzy.

Konstantin Grcic - pochodzący z Monachium projektant, uważany jest za jednego z najbardziej znanych reprezentantów New German Design.

Knud Holscher - duński projektant i architekt, który w roku 2004 został nagrodzony brytyjskim tytułem Honoraty Royal Designer for Industry. Jego projekty charakteryzują się eleganckim minimalistycznym stylem.

Nuato Fukasawa - nowa postać w firmie. Projektant bardzo kreatywny, który zmierza prosto do celu w swych designerskich wyzwaniach.