IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Grunwald  1410 – 2010

Powiększ
Powiększ
 
Powiększ

Przed 600 laty, 15 lipca 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem połączone siły zbrojne Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego.


Bitwa pod Grunwaldem zaliczana jest do największych polskich zwycięstw militarnych w historii Była to jednocześnie jedna z największych bitew średniowiecznej Europy.
Polska i Litwa zawarły sojusz z Wielkim Księciem Moskiewskim i z Mołdawią. Na początku lipca 1410 roku doszło do połączenia rozproszonych na olbrzymim terytorium ówczesnej Polski i Litwy wojsk dowodzonych przez króla Władysława Jagiełłę. Wedle licznych źródeł w trakcie przeprawy polskich wojsk przez Wisłę po raz pierwszy w historii militarnej Europy użyty został most pontonowy. Połączone siły polsko-litewskie skierowały się na stolicę Zakonu Krzyżackiego, Malbork. Na ich drodze nieopodal wsi Grunwald stały skoncentrowane wojska Zakonu Krzyżackiego. Historycy różnie szacują liczebność wojsk uczestniczących w bitwie pod Grunwaldem. Zgodna jest natomiast ich opinia, iż armia polsko-litewska była liczebniejsza od sił zakonnych. Przyjmuję się, iż wojska polsko-litewskie liczyły około 32 tys, a wojska Zakonu Krzyżackiego do 26 tys.
Zgodnie ocenia się, że wojska Zakonu Krzyżackiego i wspierający je zawodowi rycerze z wielu państw Europy Zachodniej byli zarówno lepiej uzbrojeni, jak i lepiej wyszkoleni od wojsk polsko-litewskich. Podstawową formą obu walczących pod Grunwaldem stron były chorągwie ciężkiej jazdy rycerskiej.
Jak wspominają przekazy historyczne wojska Zakonu Krzyżackiego użyły w czasie bitwy po raz pierwszy w tej części Europy, artylerii polowej.
Bitwa pod Grunwaldem trwała 6 godzin i zakończyła się dotkliwą klęską Zakonu Krzyżackiego. Na polu walki poległ Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego – Ulrich von Jungingen oraz większość starszyzny Zakonu, a także wielu rycerzy z państw Europy Zachodniej walczących po stronie Zakonu. Łączne straty po stronie krzyżackiej szacowane są na około 8 tys., a kilka tysięcy trafiło do niewoli.
Mimo, że nie udało się zdobyć Malborka po blisko dwumiesięcznym oblężeniu, to zwycięska bitwa miała jednak spektakularne skutki mierzone w dłuższej perspektywie czasowej. Bitwa była sukcesem polskiego króla i niewątpliwie dowartościowywała pozycję dynastii Jagiellonów w Europie.
Bitwa pod Grunwaldem na trwałe zachwiała potęgą Zakonu Krzyżackiego kładąc kres powszechnemu w Europie przeświadczeniu o jego dominacji, a wręcz mocarstwowej pozycji.
W perspektywie czasu zawartego 1466 roku w Toruniu po kolejnym konflikcie zbrojnym Zakonu Krzyżackiego z Polską tak zwany drugi pokój toruński przywrócił Polsce Pomorze Gdańskie i Ziemię Chełmińską, a także zachodnią część Prus.


Aby upamiętnić 600 lecie Bitwy pod Grunwaldem znakomita włoska manufaktura postanowiła wydać edycję limitowaną, poświęconą temu właśnie wydarzeniu historycznemu.


Korpus pióra, przednia część pióra, klip i pierścień skuwki wykonane zostały z grawerowanego specjalną techniką sterlingowanego srebra. Płaskorzeźby na korpusie powstały dzięki technice low-relief, natomiast dwa główne motywy postaci zostały stworzone w procesie grawerowania przy użyciu bardzo precyzyjnych frezów diamentowych.
Przednią część wieńczy dwukolorowa stalówka z 18 karatowego złota, częściowo pokryta rodem oraz naturalny ebonitowy spływak. Do produkcji skuwki i tylnej części korpusu użyto naturalnego celuloidu w przepięknym czarnym kolorze z białymi refleksami.
Celuloid jest szlachetnym materiałem powstałym z połączenia włókien bawełny i macicy perłowej, zabarwionym naturalnymi barwnikami.

 

Niespotykanym elementem tworzenia tego pióra jest to, że wszystkie elementy pióra powstały w wyniku obróbki maszynami sterowanymi numerycznie o bardzo wysokiej dokładności wymiarowo – kształtowej i jakości powierzchni.


System napełniania jaki zastosowano w tym piórze to konwerter.
Dla upamiętnienia okrągłej rocznicy tak ważnego dla historii Polski wydarzenia, firma Montegrappa stworzyła pióro „600 lecie Bitwy pod Grunwaldem” w indywidualnie numerowanej, limitowanej ilości 600 sztuk.