IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Science & Nature

Powiększ

Oto rok 1999, koniec wieku, początek nowego milenium. Gatunek ludzki spogląda w przyszłość pełną ambitnych celów do osiągnięcia i nowych wyzwań do realizacji.
"Science & Nature" reprezentuje ludzkie odwieczne próby uchwycenia równowagi między nauką a przyrodą, dwóch energii, które od niepamiętnych czasów napędzają naszą planetę. W tym piórze odzwierciedlono nostalgiczną wizję Ziemi - delikatnego błękitnego klejnotu.

 

Firma Montegrappa opracowała wyjątkowe, nowe pióro wieczne wykonane z najszlachetniejszych metali, wykorzystując najbardziej wyjątkowe techniki. Poświęcone jest ono zarówno kolekcjonerom, jak i wszystkim którzy chcą uczcić początek trzeciego millennium.
"Science & Nature" - to symbioza nauki i natury.
Jest pierwsza część trylogii przedstawiające nasze spojrzenie na przyszłość. W trzecim tysiącleciu naszego kalendarza zajdzie więcej zmian i powstanie więcej różnic w historii ludzkości niż w ciągu całej historii, od czasu kiedy Homo Sapiens zszedł po raz pierwszy z gałęzi małp drzewa genealogicznego kręgowców.
Tempo rozwoju naukowego w dalszym ciągu będzie gwałtowne, tak jak do tej pory. 99% wszystkich odkryć i wynalazków zostało dokonanych przez nas w ostatnich stu latach. Przewidywania są takie, że za następne tysiąc lat nie poznamy naszego świata, takie nastąpią zmiany.
Stratą czasu byłoby przedstawienie szczegółowych przewidywań dotyczących przyszłości, ale zastanawianie się nad przyszłością leży w naszej naturze. Wiele wskazówek, co do przyszłości można znaleźć w najnowszej historii, kiedy nasze pojęcia o wszechświecie i  podejście do niego uległo diametralnej zmianie. W ostatnich czasach coraz bardziej staliśmy się światkami słabości naszego małego świata. Widzieliśmy jak pojawia się nad powierzchnią Księżyca, mała oaza w ogromnej nieprzyjaznej przestrzeni. To było najważniejsze zdjęcie wykonane ze statku kosmicznego Apollo , krążącego wokół Księżyca. Tylko wtedy kiedy mogliśmy opuścić nasz dom i patrzeć na niego z dala, byliśmy w stanie docenić, to co zostawiliśmy. Możemy tylko sobie wyobrazić, to co działo się w sercach trzech mężczyzn, którzy tam byli, oddalonych o ćwierć miliona mil , w momencie rejestrowania tego obrazu, ale przekaz tego zdjęcia na cały świat umożliwił nam pobranie lekcji o jego znaczeniu, a nasz stosunek został nieodwracalnie zmieniony na zawsze w sposób, który zmienił bieg naszej historii.
Nasze nowe spojrzenie na delikatny niebieski klejnot, przesuwający się po ogromnej czarnej przestrzeni ,spowodował, że nasz stosunek do środowiska stał się bardziej opiekuńczy i stopniowo stał się wszechobecny, a teraz jest przedmiotem legislacji na całym świecie.
Dzisiaj zanieczyszczenie jest przestępstwem, a ludzkość szuka sposobu ochrony zabezpieczającej przed zniszczeniem różnorodności genetycznej natury, począwszy od głębin morskich , a skończywszy na lasach tropikalnych.
Będąc świadomi naszego miejsca w biomasie ziemskiej, będziemy szukać nowych związków z naturą w oparciu o nasze, coraz większe, zrozumienie nawet najmniejszych szczegółów, dotyczących rzeczy oraz ich stanu. Nauczymy się żyć w harmonii z naturą , zarówno będąc częścią jej, jak i jej obrońcą.
Alegoryczna przypowieść o Adamie i Ewie, przedstawiająca ludzkość, która została wyrzucona z Raju, za jedzenie z Drzewa Wiedzy ma szczęśliwe zakończenie, kiedy zdobywamy wiedzę , dzięki której dorastamy jako rodzaj, i w której ostatecznie zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy wyrzuceni z Raju, ale tam jesteśmy. Musimy go tylko rozpoznać.
Człowiek został przedstawiony za pomocą postaci Adama narysowanego przez Michelangela Buonarottiego z fresku "Stworzenie Adama". Wiedza została przedstawiona za pomocą książek, na których opiera się. Odpoczywa na bezpieczeństwa i pewności tej wiedzy, a odwracając znaczenie oryginalnego fresku , kiedy palec Adama dostaje iskrę bożą w momencie stworzenia , teraz wskazuje na symboliczny mikroukład scalony symbolizujący technologię , stworzenia człowieka dzięki nauce. W najbliższej przyszłości będziemy mogli dopiero zobaczyć prawdziwy mariaż nauki i przyrody , który przyniesie nam nowe technologie oparte na inżynierii genetycznej.
W biologii zawiera się fizyka , a chemia w astronomii, dlatego korzystamy z takich słów jak biochemia, aby opisać te połączenia. Teraz wyobraźmy sobie ciecz, która myśli i porusza się zmieniając własną strukturę molekularną, komunikując się, przeprowadzając reakcje chemiczne i wykonując znaczące zadania. Może jest to spojrzenie na nie stworzoną jeszcze technologię. Myślące maszyny, posiadające własną świadomość zmienią niebawem nasz świat i już obserwujemy tego początki.
Diagram wywodzący się ze stylizowanego mikroukładu scalonego promieniuje wokół pióra łącząc cały projekt oraz liście i kwiaty męczennicy, która jak wieniec oplata pióro, symbolizuje połączenie nauki i natury w nowym wieku, kiedy człowiek będzie odpowiedzialny za środowisko i opiekę nad nim.

Męczennica pochodząca z lasów tropikalnych nad Amazonką, która ciągle ulega zniszczeniu , przedstawia zarówno naturę z jej delikatnością w tym niebieskim małym świecie oraz początek tysiąclecia w kalendarzu chrześcijańskim.
W pierwszej z trzech wizji następnego tysiąclecia widzimy, że nauka staje się częścią natury, a natura staje się częścią nauki. Kiedy Bóg dał Salomonowi możliwość wyboru, tego czego chciał we wszechświecie, Salomon wybrał mądrość. Takiego wyboru dokonał człowiek, który nauczył się mądrze wykorzystywać technologię, dzięki czemu odzyska klucze do Raju.
W drugiej i trzeciej wizji widzimy człowieka, którego cywilizacja rozwija się, a jego obecność we wszechświecie rozprzestrzenia się, co stanowi dopełnienie ekscytującej oraz fascynującej wizji przyszłości.
Emocje spływają z tego pióra niczym woda z wodospadu. Harmonia materiałów i dodatków połączona z ciekawą kolorystyką dodaje niezapomnianego efektu świetlnego. Na oprawie pióra znajduje się płaskorzeźba , dzięki której można było wykorzystać emalię, w sposób do tej pory nie stosowany.
Pokrywanie emalią na gorąco wymaga ręcznego nakładania koloru, następnie każdy wykorzystany kolor jest wpalany osobno. Powierzchnie są wygładzane, następnie polerowane. Na koniec zostaje nałożona warstwa lakieru bezbarwnego wymagająca również długotrwałego wypalania. Tak kończy się pracochłonny proces , powołujący do życia dzieło, które jest unikatowe w swoim rodzaju.
Klips wykonany za pomocą mikrofuzji i wykończony ręcznie podkreśla projekt rzeźby. Posiada mechanizm sprężynowy i charakteryzuje się diagramem przedstawiającym obwody scalone. Zakończony jest przy podstawie kwiatem męczennicy zwyczajnej. Błyszczący szafir został umieszczony w środku.
Na szczycie skuwki znajduje się trójwymiarowa reprodukcja tego samego kwiatu. Bogato zdobiony pasek w środkowej części oprawki przedstawia taki sam motyw obwodów scalonych, a dzięki nacięciom można podziwiać odblask żywicy.
Stalówka jest także unikatowym, w swoim rodzaju dziełem sztuki. Został tu powtórzony motyw obwodów scalonych. Jest ona wykonana z 18 karatowego złota , dostępna w wersji EF, F, M, B, tak aby zadowolić różne wymagania piszącego.
Zbiorniczek ebonitowy zapewnia nieprzerwany i stały dopływ atramentu. Pióro wieczne zostało wyposażone w mechanizm tłoczkowy. Wszystkie części metalowe zostały wykonane w srebrze lub 18 karatowym złocie, a wszystkie części, które nie zostały wykonane w metalach szlachetnych są wykonane w opalizującej żywicy koloru niebieskiego.
Taki klejnot musi mieć odpowiednio eleganckie opakowanie. Zostało ono wykonane w drzewie wiśniowym i częściowo pokryte skórą barwioną na niebiesko. Etui na pióro "Science & Nature" posiada specjalną wyjmowaną poduszkę na pióro, a po jej wyjęciu opakowanie może być wykorzystane jako pudełko na biżuterię. Dzięki ekskluzywnemu, eleganckiemu i dyskretnemu projektowi przedmiot ten nadaje się do postawienia na biurku w widocznym miejscu, ponieważ korzystnie podkreśla każdy styl wystroju.

 

"Science & Nature"

pióro wieczne - srebro - 1912 szt.

pióro wieczne - 18 k złoto - 100 szt.