IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Dragon 2010 Bruce Lee

Powiększ
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ

Bruce Lee był jednym z największych mistrzów sztuk walki w historii całej ludzkości.
Mistrz:

  • wing tsun
  • tradycyjnego wu shu
  • taekwondo
  • chińskiego boksu
  • zachodniego boksu
  • filipińskiej escrimy
  • hapkido
  • tajskiego boksu – Muay Tai
  • kempo karate

 

Był twórcą Jett Kune Do – formy walki opartej na własnych badaniach psycho-fizjonomicznych i wielu stoczonych walkach ulicznych. Jako pierwszy wprowadził pojęcie czterech stref combatu: strefa nóg, strefa rąk, strefa tramppingu [usidlenie] i strefa grapplingu [walka na ziemi].
Jako jedyny potrafił wyprowadzać ciosy nogą i ręką wykroczną, a nie zakroczną, zgodnie ze swoim założeniem w Jett Kune Do – najdłuższą bronią do najbliższego celu.


Bruce Lee był najszybszym sportowcem jakiego mogliśmy oglądać. Nawet wtedy, kiedy grał w jedynym fabularnym filmie jaki nakręcił w wytwórni Warner Bros, kiedy z oczywistych powodów uderzenia musiały być markowane i nie na pełnej szybkości i mocy nie dało się nie zauważyć, że nawet wtedy ocierał się wręcz o niesamowite parametry.
Jak szybki był Bruce Lee wyjaśnił Jesee Gloger, który miał możność trenować z Brucem. Podczas jednego z treningów zmierzyli szybkość Lee i okazało się, że jego najszybszy cios wykonany z odległości 1 metra, zamknął się w przeciągu 0,05 sekundy!
Bruce Lee był fenomenem i wielkim fanatykiem sztuk walki i wszystkiego co było związane z atletyczną budową ciała, szybkością i mocą.
Ćwiczył od 4 do 6 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu.
Udzielał lekcji takim gwiazdom kina jak: Steve McQueen, James Coburg czy Lee Marvin.


Najlepiej odzwierciedlają szacunek do jego osoby wypowiedzi, którymi podzielili się z nami najwybitniejsi ludzie z branży sztuk walki:

 

Muhammad Ali – „Oglądając filmy treningowe Lee i widząc jego niewiarygodne szybkie i niewiarygodne mocne ciosy, jego wspaniałą pracę nóg, ogromną precyzję w każdym ruchu nie chciałbym się z nim spotkać na ringu nawet w najwyższej swojej formie, gdyż wiem, że nawet najlepszy bokser w najwyższej możliwej kategorii wagowej po otrzymaniu takiego ciosu nie byłby w stanie ustać dłużej na nogach.”

 

Jeske Glover – „Moc jaką Lee potrafił nadać swoim ciosom była absolutnie przerażająca dla jego kolegów w szczególności sparing partnerów. Nie tylko był niewiarygodnie szybki, ale również bardzo dobrze czytał zamiary przeciwnika. Mógł z małego szczegółu wyczuć twoje zamiary, a później powalić cię na ziemie.

 

Hayward Nishioka – „Bruce Lee był najlepszym zawodnikiem jakiego kiedykolwiek widziałem. I uderzał najmocniej. Sparowałem z większością najlepszych karateków na świecie. Joe Lewis znokautował mnie kopnięciem, ale Bruce uderzał najmocniej z nich wszystkich.”

 

Bob Wall – „Bruce Lee był niesamowity. Absolutnie niesamowity. Był szybki jak błyskawica, uderzał jak zawodnik wagi ciężkiej. Świetna praca nóg, wspaniała defensywa i ofensywa i mądrość. Ten gość był prawdziwym geniuszem sztuk walki.”

 

Fedor Emelianenco – „Bruce Lee był najlepszym zawodnikiem jakiego widziałem w walce w stójce. Mimo tego, że prezentuję zupełnie inny styl walki i skupiam się na parterze, a nie na stójce, bałbym się jednak konfrontacji z Brucem Lee, bo taka walka to niewiadoma.”

 

Bolo Yeung – „Był niewiarygodny, za 100 lat nikt nie będzie tak dobry jak on.”

 

Manny Pacquiao – „W moich przygotowaniach do kolejnych walk bokserskich, wzorowałem się na mistrzach boksu i wschodnich sztukach walki. Moim wzorem na ringu jest Bruce Lee.”

 

Alex Ariza [trener od przygotowań kondycyjnych Mannego Pacquiao] – „Sposób  w jaki porusza się po ringu Pacquiao, jego praca nóg i nieustanny atak, jest odbiciem tego co robił Lee. Bruce Lee skakał po ringu, a jego praca nóg dokładnie odpowiadała temu, co robią ręce. Many jest taki sam, stąd się wziął jego styl.”

 

Joe Lewis – „Gdy Bruce przygotowywał mnie i Chucka Norrisa do obrony mistrzostwa kazał nam przez tydzień trenować kopnięcia boczne na jego słynnym worku ważącym około 135 kg, niestety nie byliśmy go wstanie z Chuckiem zbytnio rozbujać, wtedy podszedł Bruce i co jest niewiarygodne i do tej pory po tylu latach jestem w szoku, Bruce samymi rękami rozbujał go dużo bardziej niż ja i Chuck byliśmy to wstanie zrobić kopnięciami bocznymi oddawanymi z rozpędu. Pewnego dnia pod wieczór dołączył do nas Kareem i również stosując kopnięcia boczne nie był w stanie za bardzo rozbujać tego worka. Wtedy wściekły Bruce powiedział: ”To nie tak patrzcie jak to powinno wyglądać” – wziął rozpęd i kopnięciem bocznym posłał worek pod sufit, po czym worek zerwał się i pękł, a część tego czym był wypełniony znalazło się na trawniku.”

 

Chuck Norris – „Bruce miał wielkie poczucie własnej wartości, zresztą jak większość Amerykanów. Lubił pokazywać wszystkim swoje fenomenalne umiejętności. Nie był jednak butny, bo to sprzeczne z jego charakterem, jego filozofią i sztuką walki. Był po prostu świadomy tego, że jest najlepszy i że posiada niebywałe umiejętności w sztuce walki, jak również tego, że w całym swoim życiu nigdy nie spotkał kogoś kto by potrafił to co on.”

 

Hayward Nishioka – „Znakiem firmowym Brucea był: One Inch Punch – potrafił posłać osoby przewyższające go wagą o ponad 45 kg 15 stóp w dal. Pamiętam gdy sądziłem że jego uderzenie nie będzie w stanie zgromadzić tyle mocy, by cokolwiek mi zrobić. Wycelował rękę w kierunku mojej klatki, po czym uderzył. Poleciałem daleko w tył i uderzyłem w ścianę. Po tym zacząłem brać jego słowo bardzo poważnie.”

 

Sugar Ray Leonard – „Bruce Lee był artystą i tak jak on staram się wyjść poza podstawy mojej dyscypliny jakim jest boks.”

 

Jackie Chan – „…z Brucem spotkałem się na planie filmu –„Wściekłość pięści”. Byłem wtedy uważany za najlepszego kaskadera w Hongkongu. Bruce potrzebował kogoś z moimi kwalifikacjami do zastąpienia Japończyka, który podczas walki przelatuje przez okno. Odpowiadałem wzrostem i posturą Japończyka, więc zadzwonił do mnie i zapytał czy interesowałaby mnie ta rola. Po udanej scenie Bruce podszedł do mnie i pogratulował sukcesu. Powiedział jesteś dobry Jackie.
Kiedy Bruce Lee atakował: aaa , za każdym razem dostawałem gęsiej skórki. To prawda, nikt nie mógł się z nim równać, ze mną wszyscy. Wiele się od niego nauczyłem, choć nasze sposoby walki były całkowicie różne. Nie uwierzyłem w jego śmierć. Szedłem właśnie ulicą, a jakieś dzieci zawołały - Hej! Bruce umarł! Powiedziałem: nie żartujcie sobie nawet.”

 

Bruce Lee posiadał wspaniały zbiór blisko 140 książek dotyczących kulturystyki i około 2000 egzemparzy na temat sztuk walki i filozofii z nią związanych.
Biegał podczas mozolnych treningów 10 km w czasie około 45 min, stosując metodę interwału.
Potrafił jednorazowo zrobić jedną ręką 50 podciągnięć na drążku.
Jego największe hantle miały 36 kg. Ćwicząc biceps robił nimi 3 serie po 8 powtórzeń.
Na rowerze treningowym robił zazwyczaj około 16 km w ciągu 45 minut.

 

W roku 1973 w niejasnych okolicznościach umarł najwspanialszy sportowiec na kuli ziemskiej. Odszedł mając 33 lata.

 

Władze Hongkongu ogłosiły konkurs na projekt muzeum upamiętniającego ikonę kina walki Bruce’a Lee. Jurorami w konkursie na najlepszy projekt muzeum zostali córka, aktorka Shannon Lee, oraz zespół architektów i projektantów z Hongkongu.