IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Human Civilization

Powiększ

Jest to drugie pióro w trylogii ilustrującej zamysły ludzkiej cywilizacji. W pierwszej wizji trzeciego tysiąclecia ujrzeliśmy "Naukę" będącą częścią "Natury", oraz "Naturę" stającą się częścią "Nauki". W drugiej wizji obserwujemy postęp cywilizacyjny człowieka. Projekt tego pióra jest silnie nasycony symboliką. Każdy element pojawiający się na piórze ma swoje znaczenie.
Ponownie sportretowana została postać Adama , z fresku Michała Anioła pt. "Stworzenie", łącząc ten projekt z piórem "Science & Nature". Tym razem Adam znajduje się na obrazie powieszonym na ścianie galerii sztuki, zawierające różne symbole, które reprezentują rozmaite aspekty cywilizacji. Osiem obrazów w galerii przedstawia różne symbole i ikony , które razem prezentują sztuki plastyczne: rysunek, projekt, obraz oraz rzeźbę.
Sztuka i kultura to nieodmienni świadkowie historii. Sztuka i kultura to również ślady jakie człowiek pozostawia po sobie przez kolejne mijające stulecia w świecie. Ósemka natomiast symbolizuje w tym przypadku szczęśliwy los.
Poprzez "Human Civilization" Montegrappa ofiarowuje klejnot, nie tylko przez wykonanie pióra ze szlachetnych kruszców, ale przede wszystkim, dlatego aby stworzyć kompletną wizję i podarować symbol ludzkiej cywilizacji i postępu, od początku, aż po dzień dzisiejszy.
Adam symbolizuje kreatywność.
Pierwszy człowiek opiera się o schody, które wtapiają się surrealistycznie w obraz galerii. Schody symbolizują postęp, który towarzyszy ludzkości i który będzie kontynuowany w następnym tysiącleciu. Stos książek na którym spoczywa łokieć Adama, przypomina jak wiele zależy od wiedzy i nauki, które są warunkiem rozwoju naszej cywilizacji.
Książka na najniższym obrazie symbolizuje język, literaturę i poezję.
Kwiat kukurydzy, ma wyobrażać rolnictwo, żywność i rodzinę.
Mikromoduł scalony, symbolizuje przemysł, technologię i komunikację.
Statek, to poszukiwania, handel i transport.
Skrzypce, symbolizują dźwięk, sztukę performance, rozrywkę, muzykę, teatr, taniec.
Czerwony Krzyż, to znak medycyny, zdrowia i dobroczynności.
Waga, mówi o sprawiedliwości i demokracji.
Cała galeria natomiast ze swoją "balustradą", symbolizuje architekturę i budynki publiczne.
Głębokie nacięcia nadają piórom odpowiednie wrażenia dotykowe. Wzór tapety na wyższej partii pióra symbolizuje bogactwo, pieniądz i handel.
Tapeta pt. "Fleur de Lys", symbolizuje natomiast rząd i władzę dynastyczną.
Sposób ozdabiania pióra "Human Civilization" zawdzięcza wspólnej pracy brytyjskich inżynierów ze szwajcarskimi chemikami. Korpus pióra dekorowany jest techniką głębokiego reliefu czyli płaskorzeźby. Widnieją na nim obrazy ujęte w "galerię". Ukazane są one w dwóch zabarwieniach kolorystycznych: niebieskim i czerwonym. Takich właśnie kolorów żywicy użyto do wykonania pióra "Human Civilization". Pokrycie "obrazów" żywicą nadaje im szczególnego wyglądu. Kładziona ręcznie żywica wymaga nielada umiejętności manualnych i precyzji. Należy dodać, iż emalia kładziona jest po uprzednim długim ogrzewaniu. Proces ten, aby uzyskać odpowiedni efekt musi trwać więcej niż jeden dzień. Długie ogrzewanie emalii odpowiednio ją wzmacnia.
Szczególnym procesom został poddany wizerunek Adama w dolnej galerii pióra. Użyto tutaj specjalnej metody kładzenia różnych kolorów w podkładzie. Dzięki temu uwydatniła się różnica pomiędzy pierwszym planem a tłem, co pozwala na dostrzeżenie kilku wymiarów w obrazie.
Klip wykonany jest początkowo dzięki matrycy, a następnie wykańczany ręcznie. W klipie obsadzony jest kamień, który pełni rolę kuleczki - tak specyficznej dla piór Montegrappy. Tym razem jest to agat, którego zielono niebieski kolor komponuje się z niebieskimi obrazami i brunatnym kolorem żywicy, z której wykonane są pozostałe elementy pióra.
Klip udekorowany jest głębokim rytem.
Stalówka w tym piórze to prawdziwe arcydzieło, jakiego jeszcze do tej pory nie było. Wykonana z została z 18 karatowego złota i częściowo platerowana platyną. Wzory "Fleur de Lys", widnieją na stalówce, reprezentując potęgę dynastyczną i rządową. Stalówka dostępna jest w wielkościach: EF, F, M, B.
Pióro posiada tłoczkowy system napełniania atramentem, a ebonitowy spływak umożliwia stały jego dopływ.
Wszystkie drobne elementy pióra wykonane są ze sterlingowego srebra, bądź z 18 karatowego złota. Pozostałe elementy wykonane są z drogocennego kruszcu i pokryte są kolorową żywicą.
Końcówka pióra posiada numer seryjny, natomiast na końcu skuwki widnieje waga symbol sprawiedliwości.
Pudełko, a właściwie małe dzieło sztuki, w którym spoczywa pióro, wykonane jest częściowo z drewna i częściowo ze skóry.
 

Pióro wieczne z limitowanej edycji "Postęp Ludzkiej Cywilizacji" jest zupełnie inne, jakie oglądałem dotychczas. Przestrzenne zarazem, ale jednocześnie podzielone oknami myśli. Od pierwszej chwili widać, że wszystko jest starannie przemyślane, a kompozycja jest niezwykle szlachetna w wyrazie.
To pióro posiada niezwykłą klasę.

 

"Human Civilization"

-  sterlingowe srebro + żywica - 1912 szt.

- 18 karatowe złoto - 100 szt.