IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Chaos

Powiększ
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ

Po ukazaniu się najwspanialszych piór wiecznych w historii piśmiennictwa w ostatnich dwudziestu latach:

  • „The Dragon” – 1995
  • „Luxor” – 1996
  • „Red Sea” – 1997
  • „Aphrodite” – 1997
  • „The Dragon – Special Ten Years Anniversary Editio” – 2005
  • „Eternal Bird” – 2005
  • „Aphrodite Special Edition” – 2007

wytworzonych przez jedną z najbardziej prestiżowych manufaktur działających w branży ekskluzywnych artykułów piśmienniczych, Montegrappe, przyszedł czas, kiedy to ta zasłużona firma weszła w skład jednej z największych na świecie grup finansowych Richemont. Mimo, że w jej skład wchodzą między innymi takie uznane marki jak:  Carter, Vacheron Constantin, IWC Schaffhausen czy Mont Blanc, firma zatraciła swój indywidualizm.
Kiedy na przełomie roku 2009 -2010 Montegrappa wróciła w ręce rodziny Aquila, sytuacja powoli zaczęła wracać do normy, a projektowanie i wytwarzanie piór wiecznych powróciło na swój dawny tor.


Pierwszym piórem wiecznym, które urzekło kolekcjonerów swą formą, a które ukazało się w 2012 roku był: „Cult Chaos”. Finezyjne połączenie emocji oraz perfekcji wykonania.
Montegrappa zawsze była znana ze żmudnej, pełnej pietyzmu i skomplikowanych metod produkcji, podobnie jak ze stylu i wysmakowanego wzornictwa produktów, które zaklinają w sobie duszę Włoch.
Po kilku latach zmiany wizerunku marki i ograniczeń produkcyjnych,  piórem Chaos, wytwórnia powróciła do produkcji ekskluzywnych kreacji najwyższej jakości, które z kolei wyrażają tak wiele uczuć w prostym akcie pisania.

 

Cult Chaos
Pióro limitowane, to esencja pasji, technologii i doskonałego wzornictwa.
To dzieło sztuki, które oprócz królewskiego wykończenia dostarcza przede wszystkim estetycznych wrażeń i wspaniałych emocji.


Zapraszam na wizualny spektakl!
Chaos od pierwszej chwili przywołuje doskonałość piór limitowanych z lat 1995-2007.
Bezkompromisowa doskonałość, perfekcyjna szczegółowość, finezja wykonania oraz niewiarygodna ekspresja, stawia Chaosa na samym szczycie najwspanialszych piór limitowanych z jakimi się spotkałem.
Inspiracją do tematu i design posłużył Sylwestrowi Stallone jego najnowszy film: „The Expendables”. Przy współpracy z artystami Montegrappy, aktor i ambasador marki zwrócił się ku klasycznej sztuce by móc wyrazić swoje wyobrażenie chaosu. By upewnić się, że język przekazu jest wytworny i nie przesadzony, zwrócono się ku kierunkowi XVI wiecznych artystów, w tym: Battista Franco Veneziano, zwanego również  jako Giovanni Battista Franco, który preferował manierystyczny styl sztuki jako malarz i grafik.  Artysta pochodził z Wenecji, a do Rzymu przybył w 1533 roku gdzie podjął się namalowania alegorii „Bitwy Montemurlo” oraz freski o aresztowaniu Jana Chrzciciela. W latach 1545 – 1551 pracował w Urbino. Jego malarstwo w stylu manierystycznym porównywano często do prac Michała Anioła. Malarz u schyłku życia powrócił do Wenecji, gdzie malował „Wskrzeszenie Łazarza „ w Pałacu Dożów.

 

Albrecht Durer to kolejny artysta, który wywarł wpływ na projektowanie pióra „Chaos”.
Ten niemiecki malarz, grafik i teoretyk z Norymbergii był uznawany powszechnie za najważniejszego artystę renesansu w północnej Europie. Jego najbardziej znane prace to drzeworyt Czterech Jeźdźców Apokalipsy, Rycerz, śmierć i diabeł z 1513 roku, Święty Hieronim oraz Melancholia I stworzona rok później. Poza malarstwem znamy był również teoretycznych rozpraw, które zahaczały o matematykę, wiedzę na temat perspektywy i proporcji idealnych. Hans Sebald Beham żył i tworzył w latach 1500 – 1550. Jest najbardziej znany jako grafik. W czasie jego twórczości powstało 252 grafiki i 1500 drzeworytów, w tym wiele ilustracji do książek. Dwukrotnie wygnany z miasta swoich urodzin Norymbergii był wielokrotnie oskarżany o herezję, bluźnierstwa i tzw. bezbożne malarstwo. Na świecie znany jest jako mistrz małej formy ze względu na niewielkie rozmiary rycin. Ostatnimi, którzy po przez własną twórczość wywarli wpływ na projektantów pióra „Chaos” byli bracia Pollaiuolo. Włoscy bracia, którzy jako rzeźbiarze, malarze, grawerzy i złotnicy byli zaangażowani w mnóstwo projektów, a ich współpraca była sygnowana wspólnym połączonym podpisem. Ich najbardziej znane przedsięwzięcia to: ołtarz w kaplicy kardynała Portugalii w San Miniato al. Monte z 1466 i Męczeństwa św. Sebastiana z 1475. W 1484 udali się do Rzymu, gdzie ich prace uświetniły grób Papieża Sykstusa IV w Watykanie. Mimo, że współcześni bardziej cenią prace Antonio Pollaiuolo od jego brata Piero, to co wszystko stworzyli razem i osobno wywarło niemały wpływ na epokę w której żyli.

 

Sylwester Stallone tłumaczy: „…Moja idea Chaosu to poczucie Renesansu, gdzie rzeczy były prostsze i może bardziej wzniosłe, umieszczone w przeciwieństwie do naszego obecnego technologicznego społeczeństwa.


Pióro „Chaos” ukształtowane jest z drogocennych materiałów i wyprodukowane w limitowanej ilości.
Korpus pióra wykonany jest z czarnego perłowego celuloidu pokrytego sterlingowym srebrem lub 18 karatowym złotem.
Elementy pióra wykończone są przez doświadczone ręce rzemieślnika Montegrappy.
Przedstawiają antyczne wykończenia z akcentami półprzeźroczystych szklif w kolorach żółtym i czerwonym w kolorach, które symbolizować mają ogień. Design scharakteryzowany jest poprzez konfrontację życia i śmierci, dawniej reprezentowany był przez wczesne formy życia na Ziemi: gady [takiej jak węże i jaszczurki] , czy czaszki.
Obok wyrazistego pióra widnieje również silnie zaakcentowany klip w kształcie miecza , który zdobią pięść i czaszka.


Pióro wieczne „Chaos” jest pierwszym z kolekcji „Cult” i jest dostępne w limitowanej ilości 1000 piór wiecznych i 912 piór kulkowych wykonanych ze sterlingowego srebra, reprezentującą datę założenia Montegrappy – rok 1912.
Dodatkowo kolekcja ta zawiera 100 piór wiecznych i 100 piór kulkowych wykonanych z 18 karatowego złota oraz 10 piór wiecznych i kulkowych wykonanych z 18 karatowego złota z kamieniami szlachetnymi, przeznaczonych dla entuzjastów legendy kina i Montegrappy.