IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Salvador Dali

Powiększ
Powiększ

Surrealistyczny artysta to taki człowiek, któremu przejawy skrajnego ekscentryzmu uchodzą zawsze płazem. Co więcej, szaleństwo, jest wręcz dobrze widziane.
Najlepszym przykładem twórcy, który wylewał swe psychodeliczne wizje na płótno i który zapisał się na kartach historii, jako wybitna postać był Salvador Dali. Surrealizm to ja, tak zwykle mawiał o sobie.

 

Czym jest surrealistyczne pióro? - mógłby zastanawiać się jeden z niekwestionowanych mistrzów gatunku. Otwarcie wystawy prac Salvadora Dali w słynnym Palazzo di Medici we Florencji nie mogło się nie stać kolejną inspiracją dla firmy Visconti. Efektem wielu spotkań i wnikliwych konsultacji zespołów projektantów, z kuratorem wystawy - wybitnym znawcą twórczości artysty, jest nowy produkt o nazwie: "Surrealistyczne Pióro". Szczególnym wyróżnieniem dla firmy Visconti okazała się możliwość zaprezentowania pióra w sąsiedztwie monumentalnego dzieła: "Profil czasu".

 

Pióro to w żadnym wypadku nie ma stanowić kopii jakiejkolwiek z prac hiszpańskiego mistrza. Jest to raczej próba uchwycenia symboli i jego indywidualnego stylu, który mógłby przesądzać o surrealizmie przedmiotu.

Próba okazała się nie łatwa do zrealizowania przede wszystkim ze względu na rozmiar i przeznaczenie przedmiotu, jakim jest pióro wieczne.

Homar, obsesyjnie symbolizujący zewnętrzną twardość i miękkość wnętrza tu znajduje odzwierciedlenie w obudowie pióra wykonanego ze sterlingowego srebra, wewnątrz której zawsze znajduje się płynna substancja.

Nawiązaniem do rzeźby poświęconej Newtonowi są dwa otwory umożliwiające wgląd do wnętrza pióra, czyli systemu napełniania oraz stalówki.

Szuflada, jest symbolem zapożyczonym prze artystę z teorii Freuda o zagadkowości umysłu, tu otrzymał zadanie napełniania pióra.

Nie mogło też zabraknąć najbardziej charakterystycznego dla artysty motywu topniejącego zegara, który stanowi główny element dekoracyjny pióra. Serce przebite przez jednorożca tu krwawi jedynie strużką atramentu delikatnie spływającą ze stalówki na papier.

 

Powracając na moment do dzieła Salvadora Dali: "Trwałość Pamięci", a właściwie do jego interpretacji, którą znajdują się znawcy jego dzieł i biografii, doszukiwano się dowodów na to, że dzieło to jest nawiązaniem do teorii względności Einsteina.

Tymczasem jak anegdota donosi, sam mistrz przyznał się do tego, że inspiracją tego obrazu dał mu kawałek topiącego się pod wpływem ciepła sera typu Camembert.

 

W czasie swojego surrealistycznego życia Salvador Dali stworzył 1500 obrazów, wiele z nich były omawiane przez niezliczoną rzeszę ekspertów. Ktoś zadał pytanie: "Co można przekazywać poprzez miękkie zegary"? Odpowiedź brzmi: "Ze wszystko może być twarde lub miękkie". Nie zawsze wszystko trzeba interpretować na poważnie.

 

Edycja limitowana pióra w kolorze niebieskim ze sterlingowego srebra pokryta rodem osiągnęła liczbę 904.

Edycja limitowana pióra w kolorze zielonym ze sterlingowego srebra pokryta złotem osiągnęła liczbę również 904.

Stalówka została wykonana z palladu 23 karaty.

 

Pióro jest niebywale ciężkie. Swoboda interpretacji, dynamizm i fascynacja tematem jest ogromna. Jest to wybitny projekt, a firmie Visconti należą się słowa podziękowania, że w tak realistyczny sposób przekazała ducha surrealizmu mistrza.

 

W komplecie z piórem limitowanym znajduje się rzeźba: "Topniejący zegar oparty o drzewo". Wersja regularna pióra została wykonana z żywicy w trzech kolorach: niebieskim, brązowym oraz zielonym. W tym wypadku zastosowano stalówkę stalową. Oprócz piór w tej samej kolorystyce powstały również długopisy i rollery.

 

Pióro uhonorowane zostało nagrodą:
Pen Word 2014 - "Best Interpratation of the Theme"