IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Jan Kiepura

Powiększ
Powiększ

Jan Kiepura był wybitnym śpiewakiem operowym, tenorem który urodził się w Sosnowcu. Od najmłodszych lat wykazywał ponad przeciętne zdolności do muzyki. Jego pierwszy występ publiczny datuje się na rok 1923, który odbył się w jego rodzinnym mieście.

W 1924 otrzymał angaż do Opery Warszawskiej i wtedy jego kariera nabrała rozpędu.

 

Triumfy święcił w tak znanych teatrach jak:
Staatsoper w Berlinie
Comique w Paryżu
Covent Garden w Londynie
Teatro Colon w Buenos Aires
Metropolita Opera House w Nowym Jorku.

 

Zagrał w 11 filmach wielko ekranowych. W 1944 śpiewał na Broadwayu wypełniając salę miłośnikami muzyki przez okrągły rok. W latach 1958 i 1959 odwiedził Polskę dając kilka koncertów w Warszawie i Krakowie. Ostatni raz publicznie wystąpił 13 sierpnia 1966 roku na polonijnym koncercie w Portchester w Stanach Zjednoczonych. Dwa dni później zmarł na atak serca w swojej rezydencji niedaleko Nowego Jorku. Ciało jego na życzenie Jana Kiepury zostało przewiezione do Polski i pochowane w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim.

 

Pióro , prawdziwe dzieło sztuki najwyższej próby, które przybyło z warsztatów z Florencji poświęcone zostało słynnemu i uwielbianego przez rzesze miłośników opery, polakowi Janowi Kiepurze. Pióro jest koloru czarnego a za materiał posłużył w tym wypadku celuloid. Całość korpusu i skuwki pokrywa sterlingowe srebro z wyciętymi asymetrycznymi otworami. Zastosowano system napełniania pióra, który był bardzo popularny w latach 1910-1930, a nazywał się: Crescent Filler.

Firma zastosowała stalówkę ze złota 18 karatowego.
Na zwieńczeniu korpusu pióra znajduje się autograf artysty.

Ciekawy, mocno odstający klips przykuwa uwagę.

 

Limit wyprodukowanych piór osiągnął 96 egzemplarzy.
Dziesięć pierwszych piór zostało przekazane przez firmę Visconti, Mazowieckiemu Teatrowi Muzycznemu w Warszawie im. Jana Kiepury