IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

The Fobidden City

Powiększ
Powiększ

Zakazane Miasto otoczone fosami i purpurowym murem, niedostępne dla zwykłych śmiertelników, z dachem krytym żółtymi dachówkami, zastrzeżonymi dla cesarza, leżące w centrum Pekinu, było miastem w mieście, środkiem cesarstwa chińskiego, a w oczach cesarzy środkiem świata.
Historia Pekinu sięga odległych czasów, lecz Zakazane Miasto zostało stworzone przez cesarza Jung- lo z dynastii Ming, który w 1421 roku przeniósł tutaj stolicę z Nankinu.
W budowę kompleksu pałacowego włożono całą wiedzę budowniczą, godną cesarskiego majestatu. Miasto zostało splądrowane, kiedy w 1644 roku mandżurowie obalili dynastię Ming. Cesarze mandżurscy, którzy objęli Smoczy Tron jako dynastia Cing, przywrócili Zakazane Miasto do świetności. Miasto osiągnęło szczyt wspaniałości w XVIII w.
Zakazane Miasto ma kształt kwadratu, jego osie biegną dokładnie z północy na południe. Otoczone jest głęboką fosą i 9 metrowym murem. Wewnątrz znajdują się symetrycznie rozłożone pałace, bramy, strumienie i ogrody. Ogółem jest tam 9000 pokoi, dawniej zajmowanych przez cesarza i żeńską część jego rodziny. Życie regulowały drobiazgowe zasady etykiety i liczne zakazy. Ostatecznie Zakazane Miasto stało się złotą klatką, w której cesarz i jego świta ukrywali się przed prawdziwym życiem toczącym się na zewnątrz.
"Zakazane Miasto", stanowi dla nas przedstawicieli cywilizacji zachodniej, symbol kultury chińskiej. Pióro umieszczone jest wewnątrz klatki - symbolu izolacji i zakazu, które związane są z tym miejscem po dzień dzisiejszy.
Przez klatkę dojrzeć można bóstwa: smoka, feniksa oraz lwa, które są zminiaturyzowane i wykonane za pomocą niewielkich rzeźbień przywołujących magię tego miejsca.
Przedstawiony smok reprezentuje Cesarza, a napełnienie pióra oddaje niezwykłą atmosferę Zakazanego Miasta; przypomina zaglądanie w jego duszę.
Pióro ujmuje pomysłem, które zawiera magię miejsca tak odległego. Po raz kolejny firma Visconti wyczarowuje piękny egzemplarz pióra kolekcjonerskiego, które występuje w trzech odsłonach:
- kolor błękitu w srebrze - 888 egzemplarzy limitowanych
- kolor purpury w złocie - 88 egzemplarzy limitowanych
- kolor czarny z 261 diamentami - 38 egzemplarzy limitowanych