IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Amerigo Vespucci

Powiększ
Powiększ

Amerigo Vespucci był Włochem, jednak jako odkrywca i żeglarz pływał pod banderami Portugalii i Hiszpanii. W roku 1503 zaczęto wydawać drukiem jego tłumaczenia, publikacje i listy. Zawierały one między innymi barwne opisy poznawanych przez niego nowych rejonów świata i zwyczajów zamieszkujących tam tubylców. Publikacje te zapewniły mu ogromną popularność i doprowadziły do tego, iż według większości ludzi to on był odkrywcą nowych ziem. Z tego powodu od jego imienia, a nie od Kolumba nadana została nazwa odkrytym terenom i do dziś nazywane są Ameryką.

Americo Vespucci zmarł 22 lutego 1512 roku w Sewilli.

 

W 500 rocznicę jego śmierci, aby uczcić ten fakt, firma Visconti zaprezentowała limitowaną serię pióra wiecznego wraz z kopią słynnej mapy Waldeseemuller'a z 1507 roku, wytrawioną na korpusie, oraz skuwce opatentowaną techniką scrimshaw.

Całość została opakowana w drewniane Astrolabium - pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji do początku XVIII wieku. Przyrząd ten używany był przez żeglarzy do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem.

 

Edycja limitowana wyniosła 500 sztuk piór wiecznych wykonanych z elementami z brązu, oraz 50 sztuk w wykończeniach z 23 karatowego różowego złota. Stalówka wykonana została z 23 karatowego palladu.

 

W tym konkretnym wypadku trudno o chłodny obiektywizm. Pióro jest w każdym szczególe obezwładniające. Emocje dosłownie wylewają się z pod palców, niczym piana błękitnej wody. Nie mam pojęcia jak producentowi udała się ta sztuka, ale fakt pozostaje faktem, uzyskano zgoła doskonałe połączenie plastyczności ze szczegółowością.

 

Pióro w roku 2013 otrzymało nagrodę:
Pen Word 2013 Readers Choice Awards - "Finest Tribute".