IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Mecca & Medina

Powiększ
Powiększ
Powiększ

Włoska firma Visconti, producent wysoko ocenianych instrumentów piśmienniczych przedstawiła edycję limitowaną z kolekcji: „Mistyczne Instrumenty Piśmienne, dedykowane ludziom i religiom świata.
Oddając hołd duchowemu przywódcy, prorokowi Mahometowi, twórcy islamu.


Mekka.
To centrum religijne islamu i najświętsze miasto muzułmanów , dostępne tylko dla wyznawców tej religii. Miejsce urodzenia Mahometa w 571 oraz miejsce pierwszych objawień na podstawie, których powstał Koran.
Od powrotu proroka z Medyny miejsce te stało się celem wszystkich pielgrzymek muzułmanów.


Korpus pióra jest wytworzony z lśniącego bloku żywicy ukształtowanej na wzór Kaaby, najświętszej budowli islamu.
Według podań, Kaaba to dzieło Adama, zaś Abraham – ojciec narodu Hebrajskiego i jego syn Izrael, przebudowali ją.
Wnętrze zaskakuje niezwykłą prostotą. Są tu tylko trzy drewniane filary podtrzymujące strop, a ściany i podłogę wyłożoną marmurem oświetla zaledwie kilka lamp wykonanych ze srebra i złota.
Kaba została wybudowana z granitu z wzgórz okalających okolice. Każda z czterech płaszczyzn pokryta jest wersetami z księgi Koranu, a inspirowane przez kisze, czarną tkaninę wykonaną z mieszanki bawełny i jedwabnego brokatu, która pokrywa sanktuarium. Pierścienie natomiast oddają strukturę murów.


Pióro jest limitowane do 622 sztuk, honorując rok, kiedy Mahomet i jego wyznawcy przenieśli się do Medyny, znanej również jako Hidżra.


Medyna.
Medyna jest drugim, po Mekce miejscem, co do znaczenia ośrodkiem kultu religijnego w świecie islamu. Tutaj po ucieczce z Mekki schronił się prorok Mahomet.
Na miejscu domu, w którym miał mieszkać Mahomet powstał meczet, w którym obok grobu proroka znajduje się również grób jego córki Fatimy.


Korpus pióra wykonano z żywicy w kolorze kości słoniowej. Zielona skuwka ma odwzorowywać kopułę, a dekoracje wokół zdobienia , wrota do grobowca.

Klip natomiast przypomina jedną z wielu kolumn, które można znaleźć w meczecie.