IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Rycerze Zakonu Templariuszy - Knights Templar

Powiększ
Powiększ
Powiększ

Około 700 lat temu w 1312 roku w związku z podejrzeniami o herezję, zakon templariuszy został wyjęty z pod prawa. Majątki zostały skonfiskowane , a rycerze zgładzeni na stosie.


Zakon Ubogich Rycerzy Świątyni, czyli templariuszy powstał w 1118 roku, kiedy Hugo de Payens, rycerz z Szampanii i jego towarzysze: Gotfryd de Saint-Omer, Gotfryd d’Eygorande, Nicolas de Neuvic, Jean d’Ussel, Jean de Meymac i Pierre d’Orlean złożyli przed Garmondem de Picquigny patriarchą Jerozolimy śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki za wiarę według reguły cysterskiej [św. Bernarda z Clairvaux].


Rycerze zakonnicy zobowiązali się bronić pielgrzymów i chronić szlaki pielgrzymkowe. Od króla Jerozolimy, Baldwina II, otrzymali stojący na wzgórzu świątynnym przebudowany na kościół meczet Al.-Aksa i wznoszący się w pobliżu pałac, który stał się ich kwaterą.


Po dziesięciu latach istnienia 1129 roku na synodzie w Troyes , któremu przewodził kardynał legat Mateusz d’Albano i Bernard z Clairvaux, templariusze faktycznie konstytuowali się jako zakon.
Otrzymali Regułę Zakonną.
Ich sentencją stało się zdanie: Memento Finis [łac. „pamiętaj o końcu”].
Reguła łacińska składała się z siedemdziesięciu dwóch artykułów, które omawiały obowiązki religijne i wojskowe braci, porządek dnia zakonnego, doczesnych własności braci, hierarchii zakonu i posłuszeństwa.
W 1147 roku w czasie pontyfikatu Eugeniusza III, który uczestniczył w kapitule generalnej w Paryżu, papież nadał templariuszom godło czerwonego ośmiokątnego krzyża, symbolu męczeństwa, które noszono na białym habicie.


Nazwa zakonu pochodzi od łacińskiego słowa templum – świątynia, od ich siedziby w pobliżu dawnej świątyni Salomona w Jerozolimie.
Pieczęć zakonu przedstawiała dwóch rycerzy dosiadających jednego wierzchowca, co symbolizowało pokorę i ubóstwo.
Jej kopia jest dołączona do pióra.


Pióro wytworzono w ilości 312 sztuk, a wykonane zostało z żywicy w kolorze kości słoniowej. Wykończenia zostały wykonane postarzaną inkrustacją zwaną – artwork.

 

System napełniania pióra to: Power filler z dwoma zbiorniczkami.

 

Stalówka wykonana została z 18 karatowego złota.