IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Shiva

Powiększ
Powiększ

Powiększ

Powiększ

Szwajcarzy stworzyli kolekcję piór, którą nazwali „Artiste”, a w której skład weszły pióra o nazwach: Budda i Ganesh, których nie miałem sposobności zobaczyć na żywo oraz pióro trzecie z kolei, które uzupełnia kolekcję „Artiste”, o nazwie – Shiva, które dzięki uprzejmości jednego z kolekcjonerów, mogłem obejrzeć dokładnie.


Pióro poświęcone jest najważniejszemu bóstwu hinduizmu jakim niewątpliwie jest – Shiva.
Przy współpracy z Eduardo Jud, który jest wybitnym i cenionym złotnikiem, powstało jedynie 108 piór wiecznych i 55 piór kulkowych.
Kolekcja ta wykonana została w całości ręcznie, a głównym materiałem jaki użyto było srebro próby 800.


Shiva jest uosobieniem doskonałości. Jego wizerunek został uwidoczniony na korpusie i na skuwce w kilku aspektach swojej unicestwiającej i odnawiającej mocy.
Jest jedną z najbardziej skomplikowanych istot boskich w hinduizmie i mitologii indyjskiej.
Shiva przedstawiony jest jako mężczyzna o czterech ramionach i trzech oczach, z których środkowe jest okiem mistycznym, położonym na środku czoła i zamkniętym.
Trzecie oko Shivy zostało wygrawerowane na tych wyjątkowych instrumentach piśmienniczych. Symbolizuje ono mądrość i duchową wiedzę, jest w stanie zniszczyć wszechświat i stworzyć nowy.

Shiva Nataraja kosmiczny mistrz i władca tańca porusza się w rytmie Damaru używając swoich czterech ramion.
Jest to alegoria nieustannego niszczenia i tworzenia się wszechświata, a otaczający Shivę krąg płomieni świadczy o tym, że prawdziwa natura boska jest tymczasowo niedostępna dla ludzi.
Od symbolu półksiężyca po lingam, od kamienia agatu, który zdobi szczyt skuwki po diament o wielkości 0,04 karata, który rozjaśnia trójząb, wyrafinowane wzornictwo i złote detale na korpusie.
Wszystko to określa mistyczną duszę tego bóstwa.


Skuwka jest przyozdobiona starannie wyselekcjonowanym kamieniem agatu o intensywnej niebieskiej barwie. Jego niesamowita czystość czyni go niemal transparentnym pozwalającym dostrzec logo marki Caran d’Ache na jego dnie.


Część przednia, uchwyt została ozdobiona symbolami Shivy, trójzębem z trzema horyzontalnymi liniami Tripoundra.


Stalówka wykonana jest z 18 karatowego złota próby 750. Pióro wieczne posiada podwójny system napełniania: tłoczek lub naboje.


Liczba 108 jest kluczową liczbą w tradycji hinduskiej i właśnie tyle wykonano piór wiecznych.


Piór kulkowych wyprodukowano 55 sztuk.


Liczba 5 jest w hinduizmie jest liczbą określającą elementy początku świata: powietrze, ogień, wodę, ziemię i kosmos.