IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

1010

Powiększ
Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Najnowsze, ściśle limitowane pióro wieczne szwajcarskiej marki Caran d’Ache: „1010”, to coś więcej niż tylko dzieło sztuki. To głęboki ukłon dla najlepszych, wybitnych, niezrównanych, znakomitych na całym świecie szwajcarskich manufaktur zajmujących się produkcją zegarków.


Nazwa edycji „1010” nawiązuję do zasady, które znają jedynie osoby wtajemniczone. Aby poprawnie zaprezentować każdy zegarek jego wskazówki muszą wskazywać godzinę 10:10. Jest to najbardziej neutralne położenie wskazówek, gdyż właśnie w tym miejscu nie przesłaniają nam datownika lub chronografów.
Manufaktury, które zajmują się produkcją ekskluzywnych przyborów do pisania, jak i produkcją zegarków są głęboko zakorzenione w szwajcarskiej kulturze.


Pióro to swoją niesamowitą stylistyką i każdym, nawet najdrobniejszym detalem nawiązuje do rozwiązań technicznych, które stosowane są w zegarmistrzostwie. Niesamowicie wysokie i rygorystyczne standardy produkcyjne z zachowaniem tradycji „Swiss Made”, pozwoliły na wykonanie 10 egzemplarzy piór wiecznych w wersji złotej i 500 sztuk w wersji srebrnej.
Każde pióro wieczne posiada własny indywidualny numer.


Korpus pióra nawiązuję swoją budową do zegarków typu „skeleton”. Aby możliwe było stworzenie tak delikatnego i idealnie cylindrycznego korpusu bez jakichkolwiek deformacji specjalnie w tym celu został stworzony jedyny na świecie program technologiczny, który pozwolił na uzyskanie tego niesamowitego efektu.
Na szczycie korpusu znajduje się odwzorowany regulator chodu zegarka – koło balansowe – element, który ożywia każdy mechaniczny zegarek. Regulator ten umieszczony jest pomiędzy dwoma rubinami, a całość przykryta odpornym na zarysowania szafirowym szkłem.
Skuwka pióra swoją niepowtarzalną stylistyką nawiązuje do koronki zegarka, a klip ma kształt wskazówki. Tak jak w najlepszych szwajcarskich zegarkach stosuje się rubinowe łożyska, tak i w tym niezwykłym piórze wiecznym tłok pióra zaopatrzony jest w ten kamień szlachetny. Na stalówce pióra, która wykonana jest z 18 karatowego złota pokrytego rodem znajduje się delikatny grawerunek koła zębatego – elementu do wykonania którego potrzeba największej precyzji.


Całość umieszczona jest w niezwykłym, eleganckim, lakierowanym drewnianym pudle i zawiera dodatkowo unikatowy kałamarz z atramentem w kolorze niebiesko-czarnym. Kształt szklanego pojemnika z atramentem również nawiązuje swoją stylistyką do szwajcarskich zegarków. Korek w kształcie koronki z logo Caran d’Ache i grawerunki w kształcie kół balansowych.


W roku 2010 pióro limitowane, które wykonane zostało w ilości 10 sztuk, było najdroższym piórem, które zostało zaprezentowane w całej historii piśmiennictwa. Wykonane ze złota i szlachetnych kamieni osiągnęło kosmiczną kwotę 5 mln. złotych.