IQ
Centrum Biznesu i Sztuki
Stary Browar - Poznań
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel. 061 - 859 63 53
 King Cross Marcelin
Centrum Handlowe
ul. Bukowska 156
60-198 Poznań
tel. 061 - 886 03 74

Bamboo Susutake

To, że firma Sailor to renomowany japoński producent instrumentów piśmienniczych, to większość interesujących się branżą piśmiennicza doskonale wie. W 2013 roku miałem możliwość obejrzenia i przetestowania dwóch egzemplarzy piór Sailora wykonanych ręcznie przez samego mistrza Nagahara.

 

Z początku pióro było mi zupełnie obojętne - jakbym oglądał jakiś dziwny, nudny eksponat. Lecz po chwili, kiedy chwyciłem pióro w dłonie, wtedy mój stosunek do pióra diametralnie się zmienił. Takiego nieprzewidywalnego przedmiotu się nie spodziewałem. Susutake - w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wędzony bambus". Nie ma w nazwie żadnej przesady ponieważ, pióro zostało wykonane z wyjątkowo rzadkiego rodzaju drewna bambusowego, które zostało zagospodarowane z dachów tradycyjnych domów japońskich wybudowanych ponad sto lat temu.

Każde pióro jest indywidualne, ponieważ proces przetwarzania bambusa polegający na poddawaniu go działaniu dymu "Irogi" w tradycyjnych japońskich piecach nadaje mu piękny ciemno brązowy kolor. Czasami jednak kolory te są jaśniejsze, a w rzadkich wypadkach nawet bliższe czerwieni. Różne odcienie koloru utworzone zostają przez dłuższy proces odymiania bambusa.

 

Pióro posiada złotą stalówkę wykonaną ze złota 21 karat, którą osobiście wykonywał mistrz Nagahara. Charakterystyką tej stalówki jest to, że jest ona większa od standartowych i wykonana w całości ręcznie.

 

Pióro nie jest limitowane, ale wykonywane jest tylko na indywidualne zamówienie.